Magnezyum sülfat infüzyonu uygulanan hastalarda rokuronyum ile sağlananan nöromüsküler bloğun antagonize edilmesinde sugammadeks ve neostigminin karşılaştırılması
Comparison of sugammadex and neostigmine on reversal of rocuronium induced neuromuscular blockade in magnesium sulphate infused patients
- Tez No: 455826
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NUR BAYKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, MgSO4 infüzyonu uygulanan hastalarda rokuronyum ile sağlanan nöromüsküler bloğun antagonize edilmesinde sugammadeks ve neostigminin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, etik kurul onayı ve aydınlatılmış hasta onamı alınmış, entubasyon gerektiren elektif cerrahi operasyona alınacak ASA I-II , 18-65 yaş arası 50 hasta dahil edilmiştir. Hastalar rastgele yöntemle randomize edilerek 25 hasta neostigmin grubunda (Grup N), diğer 25 hasta ise sugammadeks grubunda (Grup S) olmak üzere ikiye ayrıldı. 2 mg/kg propofol, 1 µg/kg fentanil ile anestezi indüksiyonu sağlandıktan sonra anestezi idamesi %2 Sevofluran, %40 oksijen ve %60 azot protoksit karışımı ile sağlandı. TOF Watch ile kontrol TOF değerleri kaydedildi. Tüm hastalara 50 mg/kg MgSO4 iv bolus olarak uygulandı. Kas gevşemesi her iki grupta 0,6 mg/kg dozunda rokuronyum ile sağlandıktan sonra TOF oranı değerini gösterdiğinde hastalar entübe edildi. Operasyon esnasında TOF?a bir yanıt alınmaya başlandığında 0,1 mg/kg dozunda ek rokuronyum uygulandı. Cerrahinin bitiminde MgSO4 infüzyonu kesilerek TOF değeri ? 1 olarak gözlendiğinde Grup N?ye 40 µg/kg neostigmin ile birlikte 20 µg /kg atropin, Grup S?ye 4 mg/kg sugammadeks uygulandı. Antagonizan ajan kullanımı sonrası TOF 0.7, 0.8 ve 0.9 olma süreleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the efficacy of sugammadex and neostigmine for reversal of neuromuscular blockade induced by rocuronium in patients receiving MgSO4 infusion. After obtaining ethics comittee approval and informed patient consent, ASA I-II, 18-55 years old, 50 patients undergoing ellective surgery were included to the study. Patients were divided randomly into two groups: Neostigmine group (Group N, n=25) and sugammadex group (Group S n=25). Anesthesia was induced with 2 mg/kg propofol, 1 µg/kg fentanyl and maintained with %2 Sevofluran, %40 oxygen and %60 N2O. Control TOF values were recorded. All patients received i.v. MgSO4 50 mg/kg. Patients in both groups received rocuronium 0.6 mg/kg, and patients were entubated when the response to TOF stimulation was disappeared. Additional doses of rocuronium (0.1 mg/kg) were given when T1 of the TOF reappeared. At the end of surgical procedure, MgSO4 infusion was stopped and 40 µg/kg neostigmine and 20 µg /kg atropin were given to patients in Group N, 4 mg/kg sugammadex were given to patients in Group S, when T1 of the TOF reappeared. The times to reach a TOF ratio 0.7, 0.8 and 0.9 were recorded following administration of reversal agent.