Maternal magnezyum sulfat tedavisinin neonatal etkileri
Neonatal effects of maternal magnesium sulfate therapy
  1. Tez No: 652029
  2. Yazar: ZEYNEP TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASUMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş ve amaç: Antenatal magnezyum sülfat (MgSO4) tedavisi nöroproteksiyon, preeklampsi tedavisi ve tokoliz amaçlı olarak obstetrisyenler tarafından yaygın kullanılan bir tedavidir. Bu tedavinin yenidoğan üzerindeki etkileriyle ilgili yapılmış çalışmalarda çelişkili sonuçlar mevcuttur. Bu çalışmamızda antenatal MgSO4 maruziyetinin birimimizce izlenen bebeklerde görülen etkilerini incelemeyi amaçladık. Materyal method: Çalışmamızda gestasyon yaşı 23-36+6/7 haftalar arası olan bebekler ve annelerinin verileri geriye dönük olarak incelendi. Bebeğin ilk günü içinde ölümü, major konjenital anomali veya kromozom anomalisi, asfiktik doğum, annede koryoamnionit varlığı, dış merkeze sevk dışlama kriterleri olarak kabul edildi. Antenatal MgSO4 tedavisi alanlar“çalışma ”, almayanlar“kontrol ”grubu olarak değerlendirildi. Bebeklerde birincil adaptasyon süreçleri, solunum, beslenme, hemodinami ilişkili problemleri, patent duktus arteriosus (PDA), prematüre retinopatisi (ROP), intraventriküler kanama (IVK), nöbet, sepsis, sarılık, yoğun bakım yatış süresi, ölüm gibi sonuçların antenatal MgSO4 tedavisi ile ilişkisi incelendi. İkincil çıkarım olarak bu klinik verilerin MgSO4 tedavisi alan grup içinde tedavi protokolü, anne ve bebek laboratuvar bulguları ile ilişkisi irdelendi. Gestasyon yaşı farkını en aza indirmek için hastalar
Özet (Çeviri)
Background: Antenatal magnesium sulfate (MgSO4) therapy is a widely used treatment by obstetricians for neuroprotection, seizure prophylaxis in preeclampsia, and tocolysis. Studies conducted in terms of the effects of this treatment on the newborn have conflicting results. In this study, we aimed to examine the effects of antenatal MgSO4 exposure on babies followed up by our unit. Materials and methods: In our study, the data of babies born at 23 - 36 + 6/7 weeks gestation and their mothers were analyzed retrospectively. Death in the first day, major congenital anomaly or chromosomal anomaly, asphytic birth and presence of chorioamnionitis in the mother, referral to an external center were accepted as exclusion criteria. Those who received antenatal MgSO4 therapy were considered as the“study”group, and those who did not, as the“control”group. The correlation between antenatal MgSO4 therapy with clinical problems (primary adaptation processes in infants, respiratory, nutrition, hemodynamic related problems, patent ductus arteriosus (PDA), retinopathy of prematurity (ROP), intraventricular hemorrhage (IVH), seizure, sepsis, jaundice, intensive care hospitalization time, death, etc.) was examined. As a secondary inference, the correlation between these clinical data with the treatment protocol, mother and baby laboratory findings in the group receiving MgSO4 therapy was examined. In order to minimize the difference in gestational age, patients were subdivided into