Romatoid artritte depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi
Quality of life and depression in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 132181
  2. Yazar: MURAT BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Romatoid artrit, hastalık seyri ve prognoz açısından çok değişken özellikler gösteren kronik bir hastalıktır. Hastalığın şiddetinin değerlendirilmesinde romatoid artritin hastada oluşturduğu fonksiyonel ve psikososyal kayıptan değerlendirmek önemlidir. Hasta için fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi Özellikle önem taşır. Bu yüzden kliniği aynı olan farklı Sd hastanın yaşam kalitesine bakışları farklı olabilmektedir. Çalışmamızın amacı aktif romatoid artritli hastalarda depresyon düzeyi ile klinik parametreler ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Çalışmaya aktif RA'lı 50 hasta ve SO sağlıklı kontrol grubu alındı. Hasta verilerini değerlendirmede Standard bir form kulllanıldı. Tüm hastalar hastalık süresi, hastalığın başlangıç şekli, ilk tutulan eklem, sistemik ve laboratuar bulgular, sabah tutukluk süresi, ağrı, Ritchie eklem indeksi, Lee fonksiyonel indeks, fonksiyonel kapasite, mevcut deformiteler, hastalığı tetikleyen faktörler ve yaşam kalitesi ölçütleri açısından değerlendirildi. Ağrı değerlendirilmesinde vizüel analog skala (VAS), depresyon değerlendirilmesinde Beck depresyon ölçeği ve yaşam kalitesi değerlendirmesinde Health Assesment Questionnaire (HAQ).Nottingham Health Profile (NHP) ve Arthritis Impact Measurement Scales (AIMS) kullanıldı, öncelikle bu ölçütler açısından hasta ve sağlıklı kontrol grubu açısından anlamlı farklılık olup olmadığı belirlendi ve daha sonra hasat grubunda depresyon düzeyi ile klinik, fonksiyonel parametreler ve yaşam kalitesi skorları arasındaki ilişki araştırıldı. RA'lı hastaların yaş ortalaması 50.04±11.14 (25-73) ve kontrol grubunun yaş ortalaması 48.40 ± 19.67 (22-76) idi.Hasta ve kontrolgrubunun 38'i kadın,12'si erkekti. Yaş ve cinsiyet açısından gruplar arasında istatistiksel farklılık yoktu (p>0.05). Hasta grubunda Beck depresyon ölçeği, HAQ ve NHP skroru sırasıyla 21.06 ± 7.8, 1.380.6 ve 63.42 ± 17.0 iken; kontrol grubunda Beck depresyon ölçeği, HAQ ve NHP skoru sırasıyla 14.32 ± 6.3, 0.46, 0.5 ve 37.58 ± 21.3 idi ve gruplar arasında anlamlı farklılık mevcuttu. (Sırasıyla p=0.020, p=0.001, p=0.00019).
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is a chronic illness showing quite variations in terms of its progress and prognosis. Therefore, it is critical to evaluate patient's functional and sociopsychological losses due to rheumatoid arthritis in assessing the severity of the illness. The functional capacity and quality of life are particularly important for the patient Two patients with the same clinic would view quality of life differently. The purpose of this study is to investigate the relationship of clinical parameters and depression level associated with rheumatoid arthritis to quality of life. The study included SO patients with rheumatoid arthritis and SO healthy person as control group. A standard form was used to gather patients data. Data were collected from all patients about illness duration, the way it started, the first involved joint, systemic and laboratory findings, duration of morning stiffness, pain, Ritchie disjoint index, Lee functional index, functional capacity, exiting deformations, factors stimulating the illness and quality of life. The pain was measured by visual analog scale (VAS) and depression level was measured by Beck depression scale, Health Assessment Questionnaire (HAQ), Nottingham Health Profile (NHP) and Arthritis Impact Measurement Scales were used to measure quality of life. First, the patient and control group were compared to see if there is significant difference between the two in terms of these measures. Then, the patient data were used to examine the correlation of clinical parameters and depression level associated with rheumatoid arthritis to quality of life scores. The average age was 50.04 ±11.14 (25-73) for patient group and 48.40 ± 19.67 (22-76) for control group. Bom patient group and control group included 38 females and 12 males. There was no signişficant difference between two groups in terms of age and gender (p>0.05). The scores of Beck depression scale, HAQ, NHP for patient group were 21. 06±7.8, 1,38±0.6 and 63.42±17.0, respectively while these scores in the same order were 14.32±6.3, 0.46.0.5 and 37.58 ± 21.3. These there scores were significantly different between two groups (p=0.020, p=0.001. and p=O.00019, respectively).