Kronik yorgunluk sendromlu kadın hastalarda depresyon düzeyleri ve semptomlarla ilişkisi
Deppression levels in women with chronic fatigue syndrome and relationship between deppression and symptoms
- Tez No: 132180
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Giriş: Kronik yorgunluk sendromu, 6 aydan fazla süren yorgunluk ile beraber kas-iskelet ağrıları ve psikiyatrik bulguların da eşlik ettiği, bayanlarda daha sık görülebilen, kronik, sakatlayıcı bir kas- iskelet sistemi hastalığıdır. KYS'nin en sık birlikte görülebildiği psikiyatrik bozukluk depresyondur. KYS'nin klinik olarak en sık karıştığı ve en sık beraber görülebildiği co-morbid hastalık da fıbromiyaljidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de pek bilinmeyen ve fazla araştırılmamış KYS'yi semptomatik özellikleri ve prognostik faktörleri ile araştırmak ve bu konuya dikkat çekmek; KYS'li premenapozal kadın hastaları depresyon düzeyi ve hassas nokta sayısı yönünden araştırıp, fıbromiyalji ile co-morbidite oranını belirlemek ve prognostik faktörleri ortaya çıkarmaktır. Metod: Atlanta 1994 CDC (Centre for Disease and Preventation Commite) tanı kriterlerine göre Kronik Yorgunluk Sendromu tanısı konan 56 premenapozal kadın hasta ile 26 sağlıklı kadın çalışmaya alındı. Her iki grubun Beck depresyon skalaları ölçüldü, semptomatik özellikleri ve hassas nokta ve yaygın vücut ağrısı yönünden muayene edildi. Sonuçlar standart forma kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda, hasta grubunda semptomatik özellikler, Beck skoru ve hassas nokta sayısı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede farklı tespit edildi. Hasta grubundaBeck skoru 17 ve üstünde olanlarda hassas nokta sayısı 17 ve üstünde olan grup ile, Beck skoru 17'nin altında olan grup arasında; hassas nokta sayısı, boğaz ağrısı, miyalji ve uyku düzensizliği açısından istatiksel olarak anlamlı derecede fark saptandı. Sonuç: Çalışmamız, KYS'Iu hastalarda depresyon düzeyinin, depresyon düzeyi yüksek olan hastalarda da hassas nokta sayısının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca fibromyalji ve KYS sendromlarının birbirine çok karıştığını ve birlikte görülme oranlarının yüksek olduğunu bu yüzden fibromyalji tanısı konulurken mutlaka KYS ayırıcı tanısının yapılması ve artık ülkemizde de bu konu üzerine araştırmalar başlatılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. 59
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction : Chronic Fatigue Sydrome (CFS) is a chronic, disabling, musculoskeletal system illness which lasts more than six months with fatigue and musculoskeletal pains, psychiatric symptoms and can often be seen on women. Depression is a psychiatric disorder which is often seen with CFS. Fibromyalgia is a comorbid illness which often clinically confused with CFS and can be seen with it. Objective : The objective of this study is to reveal the prognostic factors and define the rate of comorbidity with fibromyalgia and search for prernanapousal female patients with CFS depression level and number of tender points. In addition, to this, CFS is unknown well and assesed unsufficiently in Turkey and taking this into consideration with symptomatic features and prognostic factors by searching this issue. Methods: Fifty-six (56) premenapousal female patients identified with CFS and twenty-six (26) healthy women were taken in this study according to Atlanta CDC (Centre for Disease and Prevcntation Commilcc ) criteria in 1994. Beck depression scales of these two gropus were measured and patients were examined according to their symptomatic features, tender points and widespread musculoskeletal aching. The results were recorded on the standart form. Findings: In our study, symptomatic features, Beck scores and number of tender points in the patient group were statistically determined significantly different comparing with the control group. The patient group put into two groups; the first had seventeen (17) and over 1 7 Beck scores, the second had under 17 Beck scores. Between these two groups something significant was statistically found those were number of tender points, sore throat, myalgia and sleep disorders. Discussion: Our study claims that the patients with CFS have high depression level and also the patients with the high depression level have higher tender points. Also, fibromyalgia and CFS is mostly confused with high comorbidity, so while defining fibromyalgia, CFS definiton must be definetly done to differ this and for claiming this, researches should be necessarly studied on this issue in our country anymore. 60