Malign mezotelyomaya bağlı plevral efüzyon ayırıcı tanısında sıvı/serum vasküler endotelyal growth faktör (VEGF) oranının yeri
Differential diagnosis of malignant mesothelioma to pleural effusionof fluid/serum vascular endothelial growth factor (VEGF) importance of rate
- Tez No: 394045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ: Malign sıvıların ayırıcı tanısında çok sayıda parametre çalışılmış olup VEGF bunlardan bir tanesidir. Bu araştırmanın amacı mezotelyoma ayırıcı tanısında sıvı ve serum VEGF düzeyleriyle sıvı/serum VEGF oranının ayırıcı tanıdaki yerini araştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya 2011-2015 yılları arasında hastanemize başvuran plevral efüzyonu olan 18 yaş üstü hastalar dâhil edildi. Hastalar mezotelyoma(grup 1), mezotelyoma dışı malign(grup 2) ve benign(grup 3) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Mezotelyoma ve mezotelyoma dışı malign hastalar sıvı/serum VEGF oranı değerlendirilirken malign grup olarak değerlendirildi. Her üç grupta sıvı ve serum VEGF düzeyleri çalışıldı ve sıvı/serum VEGF oranlarına bakıldı. BULGULAR: 20 mezotelyoma, 44 mezotelyoma dışı malign ve 20 benign olmak üzere toplam 84 hasta çalışmaya alındı. Serum VEGF düzeyleri açısından gruplar arasında istatistikî olarak anlamlı fark bulunmazken (grup 1: 437±324 pg/ml, grup 2: 354±223 pg/ml, grup 3: 373±217 pg/ml, p:0.836) sıvı VEGF düzeyleri açısından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (grup1: 3359±700 pg/ml, grup 2: 2175±435 pg/ml, grup 3: 1092±435 pg/ml, p:0.041). Malign ve benign gruplar arasındaki Sıvı/serum VEGF oranının farkı istatistiksel anlamlılık sınırındaydı(malign grupta: 8.83±1.29, benign grupta: 4.57±1.07, p:0.059). Mezotelyoma ile benign grup arasında sıvı/serum VEGF oranı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı bulundu(1. Grup: 12.11±1.68, 3. Grup: 4.57±1.07, p:0.044). ROC analizi ile sıvı/serum VEGF oranına ait cut off değeri % 76 sensitivite ve % 50 spesifite ile 0,85 olarak belirlendi. Bu Cut off değere göre hastalar kategorize edildiğinde malign ve benign grup arasındaki fark iatatistiksel olarak anlamlıydı (malign grupta cut off değerin üstündeki hasta oranı %75,9, benign grupta cut off değerin üstündeki hasta oranı %50, p:0.032). Mezotelyoma ile benign grup arasındaki fark istatistiksel anlamlılık sınırındayken (1. Grupta cut off değerin üstündeki hasta oranı %77,8, 3. grupta cut off değerin üstündeki hasta oranı %50, p:0.076) mezotelyoma ile mezotelyoma dışı malign grup arasındaki fark ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (1. Grupta cut off değerin üstündeki hasta oranı %77,8, 2. Grupta cut off değerin üstündeki hasta oranı % 75, p:0.822). SONUÇ: Malign sıvıların ayırıcı tanısında sıvı VEGF katkı sunabilecek bir parametredir. Sıvı/serum VEGF oranı da daha geniş çalışmalarla desteklenmek kaydıyla aynı şekilde ayırıcı tanıya katkı sunabilir. Ancak her iki parametre de diğer parametrelerle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: VEGF is one of the parameters that has been studied in differential diagnosis of malign fluids. This study is aimed to evaluate applicability of serum, fluid VEGF level and fluid to serum VEGF ratio in the diagnosis of mesothelioma. Materials and Methods: The patients with pleural effusion over age of 18, between period of 2011 and 2015 were included in the study. They were seperated into three group: 1 mesothelioma patients, group 2 other malignancies and group 3 benign etiologies. Group 1 and 2 were accepted as malign group. For evaluate fluid/serum VEGF ratio In all groups, fluid, serum VEGF levels and ratio of fluid/serum VEGF level were studied. Results: 20 cases with mesothelioma, 44 cases with other malignancies and 20 cases with benign etiologies were included in this study. No statistically significant difference were found between serum VEGF levels of all groups, (group 1: 437±324 pg/ml, group 2: 354±223 pg/ml, group 3: 373±217 pg/ml, p:0.836), while fluid VEGF levels showed statistically significant difference. (group1: 3359±700 pg/ml, group 2: 2175±435 pg/ml, group 3: 1092±435 pg/ml, p:0.041). Ratio of fluid to serum VEGF levels showed no statistical difference between malign ( group 1 and group 2) and benign (group 3) groups. (malign group: 8.83±1.29, benign group: 4.57±1.07, p:0.059), but showed statistically significant difference between mesothelioma and benign groups. (Group 1: 12.11±1.68, Grup 3: 4.57±1.07, p:0.044). The cut off value of ratio of fluid to serum VEGF level was found 0,85 (sensitivity 76%; specificity 50%, roc analysis). According to this cut of value, when patiens were categorized as over 0.85 and lower 0.85, statistically significant difference between malign and benign groups were found. ( for malign group %75,9, benign group %50, p:0.032). Between mesothelioma and benign groups, the difference were within the statistical range( group1 : %77,8, group3 %50, p:0.076), in contrast the difference between mesothelioma and other malignancies showed no significance. (group1 %77,8, group2 % 75, p:0.822) Conclusion: VEGF can be an applicable parameter in the differential diagnosis of malign fluids. Further studies need to be done to support the applicability of fluid/serum VEGF ratio as a promising parameter for differantial diagnosis of the malign fluids. However these parameters should be evaluate with others parameters that using for differantial diagnosis malign fluids.