Titanyum plak vida ile fibrin yapıştırıcının deneysel tavşan modelinde tespit materyali olarak kraniyal kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comprehension of effect of titanium plate screw and fibrin glue as fixation material on cranial bone healing on experimental rabbit model
- Tez No: 132238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN LATİFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Fibrin yapıştırıcı geniş cerrahi kullanım sahası olan bir ürün olarak yüzyılımızın başından bu yana kullanılmaktadır. Yıllar içinde fark edilen yara iyileşmesi üzerine olan olumlu etkileri, kullanım sahasını daha da arttırmıştır. Çalışmamızda tavşan kraniyumunda, geleneksel tespit materyali olan titanyum plak vida tespiti ile fibrin yapıştırıcı kullanılarak yapılan kemik tespit işlemlerinin, kemik iyileşmesi üzerine etkilerini araştırdık. Oniki haftalık kraniyal kemik iyileşme sürecinin sonunda, her çalışma grubundan 7'şer denek kraniyumundan elde edilen örneklemler, Hematoksilen Eozin boyası ile boyandı ve ışık mikroskopisi ile kemik iyileşmeleri incelendi. Ayrıca bunların dışında her gruptan birer örneklemde de tarayıcı elektron mikroskopik inceleme ile yüzey analizi yapılarak iyileşme hattları incelendi. Işık mikroskopisi sonucunda elde edilen verilere göre, kontrol gruplarında yeterli kemik iyileşmesinin olmadığı, ancak çalışma gruplarında kendi kontrol gruplarına göre belirgin kemik iyileşmesi olduğu saptandı. (p=0,012, p=0,014) Titanyum çalışma ve fibrin yapıştırıcı çalışma grupları kendi aralarında karşılaştırıldığında ise iyileşme derecelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.05). Distraksiyon ve kompresyon kuvvetlerinin yoğun olmadığı kraniyum gibi bölgelerde, özellikle pediatrik yaş grubunda, titanyum plak vidanın sahip olduğu dezavantajlara sahip olmayan bir tespit aracı olan fibrin yapıştırıcı, özellikle kraniyal bölge için etkin bir tespit alternatifi olabilir. 55
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fibrin glue has been used in wide variety of surgical indications since the beginning of the century. After the positive effect of fibrin was realised, these indications further increased. In our study we investigated the effect of the processes of bone fixation with fibrin glue and titanium plate screw which is the conventional fixation material, on bone healing in rabbit th cranium. At the end of the 12 week of cranial bone healing period, samples of craniums of seven subjects from every study group were dyed by hematoxylin eosin and bone healing was examined by light microscopy. In addition one sample from each group were scanned by electron microscopy. Light microscopic examinations revealed that, study groups had significantly more bone healing compared to their own control group (p=0,012, p=0,014). When the results of titanium study group was compared to fibrin glue study group, there were no statistically significant difference in bone healing (p>0.05). In regions like cranium where the distraction and compression forces are not intense, a fixation material like fibrin glue, which does not have the disadvantages of the titanium plate screw, should be considered as an alternative fixation material especially in pediatric age group. 56