Rat modelinde dorsal random patern flep yaşamı üzerine angiotensin II'nin topikal kullanımının etkisi ve anjiojenesisin immunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
The effect of topically used angiotensin II on rat dorsal pattern flap survival and immunohistochemical evaluation of angiogenesis
  1. Tez No: 132245
  2. Yazar: FATİH DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÇORUH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu deneysei çalışma Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi, Farmakoloji, Patoloji A.D.'mn katkılarıyla Ekim 2001 -Mart 2002 tarihleri arasında DEKAM'da yapılmıştır. Amaç:Bu çalışmada beslenme problemi olan fîehîerin yaşamının arttırılması için neovaskularizasyona etkili bir ajan olan Ali'nin etkilerini araştırmak ve morfolojik olarak bunu göstermek istedik. Materyal metod: Bu deneysel çalışmada 90 adet rat kontrol, tedavi ve etken madde olmayan baz grublarına bölündü her grupta 30 adet rat bulunuyordu. Mc Farlane'nin rat sırtında belli anatomik bölgeler arasında tariflediği flep modelinin modifikasyonu olan bir model kullanılarak yapıldı. Kontrol grubunda kaldırılan flep tekrar yerine dikildi Tedavi grubunda flep yatağına Ali lmg/ml olacak şekilde 0,6 mi dozunda sürüldükten sonra dikildi edildi. Etken madde olmayan baz grubunda ise 0,6 mi dozundaki baz (carboxymethylcelulose) flep yatağına sürüldükten sonra dikildi, Tüm hayvanlar ikinci, dördüncü ve yedinci günde 58elde edilecek veriler için değerlendirmeye alındı. Hayvanlar sakrifiye edildikten sonra kaldınlan (lebler spesrnen olarak saklandı, Mikroskopik çalışmanın hazırlanması için (lebler enlemesine üç zona (proksimal, transisyonel ve distal) bölündü. Bu zonlardan alınan histolojik kesitler imunohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. Tüm grubîarda ikinci, dördüncü ve yedinci günlerde her zon için yara. kenarı tabanı, yara kenarı, flep santrali tabanı ve flep santrali olmak üzere dört alanda değerlendirme yapıldı. Mikrodamarsal yapı sayılarının verilen madde İle olan değişimleri tespit edilerek istatistiksel olarak GCiiCrsciiCiırisCıi. u-'ıaKTOsKûpir* vcriiCr ısc vecîmcı gÂin som-Uicıa Hayvanlar sas-cTiııyc ccıiîGiîvîcn hemen sonra şeffaf grafik kağıtlar kullanılarak yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. ş^issgiiEsrı 'ıvsa-^Tostzopiıs otnTâK yapıdan uCi2£TscnciirriiCuC tcciEvi gniuiınua rıcp yaşamı artmıştı. Kontrol ve baz gubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Mikroskopik olarak yapılan değerlendirmede tedavi grubunda ikinci, dördüncü ve yedinci günde alınan orneKierııı mirrrosK.opıK mcCrCrnesıriGC miEXGClamaFsai yapnaruı sayışmGa s.nj3.mu. artış oîGiıgu görüldü. Zamanla mikrodamarsal yapıların sayısında artış mevcuttu fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi. Zonlar arasında vaskülerite açısından distale gidildikçe azalma olduğu tespit cuiîmesme rağmen îsıatîstiKscî ois.ra.K amamü ucgiiûi. vara. Kenan ve rıcp santrau yuzsycı kısımları ile yara kenarı ve tlep santrali tabanı, arasında bîr farkın olmadığı; ancak, taban ile yüzeyeî alanlar arasında farkın olduğu tespit edildi. Tabanda yüzeye göre mikrodamarsal yapı sayısı daha fazla idi. Sgiîuç: Ali flep yaşamını artırmaktadır. Bunu mikrodamarsal yapıların sayısını artırarak yapmıştır ve nekroz zonunun küçülmesini sağlamıştır. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction ssd Purpose This experimental study was carried out. by cooperation plastic surgery pharmacology, pathology departments between October 2001 and March 2002 in the centre of SKpcnjTiCniaî End cnnics-i ijivcstrcsxiGiis \isi\?%_HJrA) sti i:--rc*;YC5 university. We tried to investigate flaps survival that have feeding problem depending on inadequate vasculature and tried to show the mechanisms of effects of angiotensin» on this vasculature morphologically. Material and methodology In this experimental study, 90 rats were divided into three groups as control, ü'eahiıeııi and base groups (CMC) each giOups uoniai'iied 30 mis. Flap jîîöucJ oî ıats backsides which was modified from McFariane flap model were applied. Flaps were just resuturated their own place in control group. All with in dosage of 0,6 mi was given in flap bad and then naps were resuturated tiicir own psa.ee in. treB.s.rncn.t groups, i nc ds.sc in uosş-gc üt u.o nil was 60aaaea in nap bad and then resuturated m the third group. All rats were evaluated in the 2, 4 and 7. days of the study. Removed flaps were kept as specimens after rats were sacrified Ail flaps were divided into three zones for mikroscopic evaluation. Histological pieces taken from this zones were evaluated by the methods of immunohistochemical. İn all groups the bottom of wound border, wound border and bottom of flaps centrum, flap centrum were evaluated seperately in 2, 4 and 7. days. Diffferens that occured by given solutions in vasculature of flaps were analyzed statisticaly. Macroscopic findings were evaluated by using transparant graphic papers at the end of 7. day of the study after rats were sacrifieds and datas were analysed statisticaly. Findings Flaps survival were found increased in treatment group due to macroscopic analysed. There were not any statiscaly significant differences in control and base groups. Vasculature were found significantly increased in treatment group due to macroscopic findings during 2, 4 and 7. days. Vasculature was found increased with time but this was not statiscally significant. Vasculature was found decreased in the direction of ends distal but this was not statistically significant. There was no difference between central and border of flaps, but there was a significant difference between the bottom and superficial layers of the flaps. Bottom layer were including much more microvasculature. Conclusion All increased the flap survival. This is the result of increased number of microvasculare structure. All causes decreasing in size of necrotic zones. 61