Ankilozan spondilit okulu
- Tez No: 132247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KENAN TAN, YRD. DOÇ. DR. BÜLENT HAZNECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı AS'li hastalarda AS okulunun hastalık üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı'nda modifiye New York kriterlerine göre kesin Ankilozan spondilit ( AS ) tanısı almış toplam 57 hasta üzerinde yapılmıştır. Olgular rastgele olarak iki gruba ayrılmıştır. 1. gruba AS okulu eğitim ve tedavi programı uygulanmıştır. 2. gruba aktif tedavi programı uygulanmayıp, AS okulundaki eğitim ve tedavi programında uygulanan egzersizleri içeren el kitapçığı verilerek egzersizler ev egzersiz programı şeklinde bir kez gösterilmiş ve kendilerinin yapması istenmiştir. Tüm hastalarda tedavi etkinliği AS okulu öncesi ve sonrası 3. ve 6. aylarda Bath ankilozan spondilit metroloji ( BASMİ ), fonksiyonel ( BASFİ ), global ( BASG ), hastalık aktivite ( BASDAİ ), radyoloji ( BASRİ ) İndeksleri, göğüs ekspansiyonu, solunum fonksiyon testleri (SFT) ve laboratuvar parametreleri aracılığıyla incelenmiştir. Çalışmanın sonunda her iki grubun karşılaştırmasında BASMİ, BASFİ, BASG, BASDAİ parametreleri AS okulu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzelme göstermiştir. SFT ile ilgili parametrelerde anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmanın sonunda AS grubu hastalarında tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler gözlenirken, kontrol grubunda BASG, BASDAİ ve SFT değerlerinde anlamlı düzelme tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, AS 'nin hareket sisteminde oluşturduğu etkileri en aza indirmek, egzersizi kişinin yaşamının bir parçası haline getirmek ve hastalıkları konusunda bilgilendirmek amacıyla uyguladığımız AS okulu programının etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to assess the effect of AS school on the course of the disease in patients with AS. 57 patients with the diagnosis of Ankylosing Spondylitis (AS) according to modified New York Criteria were included in this study, at GATA Physical Medicine and Rehabilitation Department The cases were divided randomly into two groups. AS school training and treatment program was applied to the first group only. The second group has not received an active treatment program. They were given a handbook containing the exercises of AS school training and treatment program; the exercises were shown once as a home exercise program and they were instructed to do the exercises themselves. The effectiveness of the treatment was assessed by Bath Ankylosing Spondylitis Metrology (BASMI), Functional (BASFI), Global (BASG), Disease Activity (BASDAI), Radiology (BASRI) Indices, and chest expansion, Respiratory Function Tests and laboratory parameters before AS School and 3 and 6 months after AS School. As the results of the study, when two groups were compared; BASMI BASFI, BASG, BASDAI parameters showed statistically significant improvement in the favor AS School. The parameters of Respiratory Function Tests showed no significant difference. At the end of the study, the improvement in all parameters in AS school group was found statistically significant. In the control group there were no significant improvements in BASG, BASDAI and Respiratory Function Tests values. As a result, in this study we found that AS school program was effective on minimizing the negative effects of AS in movement system, integrating the exercises into the life of patients, and informing the patients about the disease. 86