Astımlı çocukalarda fiziksel egzersizin yaşam kalitesi, aerobik kapasite ve solunum fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of physical exercise on quality of life, aerobic capacity and pulmonary functions in children with asthma
- Tez No: 132250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN GÜLER UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET ASTIMLI ÇOCUKLARDA FİZİKSEL EGZERSİZİN YAŞAM KALİTESİ, AEROBİK KAPASİTE VE SOLUNUM FONKSİYONLARI ÜZERİNE ETKİSİ Astımlı çocuklarda fiziksel eğitimin kardiyopulmoner uyum ve pulmoner fonksiyonlar üzerine etkisi literatürde araştırılmıştır, ancak egzersizin bu çocuklarda yaşam kalitesi üzerine etkisi ile ilgili yeterince veri yoktur. Çalışmamızın amacı hafif-orta astımlı çocuklarda salon aktivitelerinden oluşan düzenli submaksimal egzersizin yaşam kalitesi, aerobik kapasite ve pulmoner fonksiyonlar üzerine etkisini araştırmaktır. Elli dört hafif-orta astımlı hasta (yaş 10.1+2.1, 36 erkek, 18 kız) rastgele olarak egzersiz (E, n=28) ve kontrol (C, n=26) gruplarına ayrılmıştır. E grubuna 8 hafta, haftada 3 gün, günde 60 dakika orta yoğunlukta basketbol eğitimi programı uygulandı. Her iki gruba solunum egzersizlerinden oluşan düzenli ev egzersiz programı önerildi. Astımlı çocuklarda aktivite kısıtlanması, semptomlar ve emosyonel fonksiyonları değerlendirmek için Çocuk Astım Yaşam Kalitesi Anketi (PAQLQ) kullanıldı. Aerobik kapasite bisiklet ergometresinde yapılan fiziksel iş kapasitesi testi (PWC 170) ve koridorda 6 dakika yürüme testi (6MWT) mesafesi ile değerlendirildi. Eş zamanlı olarak spirometrik testler yapıldı. Medikasyon ve semptom skorları kaydedildi. Tüm testler eğitim programı sonunda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF PHYSICAL EXERCISE ON QUALITY OF LIFE, AEROBIC CAPACITY AND PULMONARY FUNCTIONS IN CHILDREN WITH ASTHMA Effects of physical training on cardiopulmonary fitness and pulmonary functions in asthmatic children have been studied in the literature, yet few studies concentrated on the quality of life (QOL). The aim of our study was to investigate the effects of regular submaximal exercise of indoor activities on QOL, aerobic capacity and pulmonary functions in children with mild-moderate asthma. Fifty four children with mild-moderate asthma (age 10.1+2.1, 36 male, 18 female) were randomly allocated into exercise (E, n=28) and control (C, n=26) groups. E group underwent a moderately intensive basketball training program; 3 days a week, 60 min daily for 8 weeks. Regular home respiratory exercise program was advised to both groups. Pediatric Asthma QOL Questionnaire (PAQLQ) was used for the evaluation of activity limitation, symptoms and emotional functions in asthmatic children. Aerobic capacity was evaluated through the physical working capacity test (PWC 170) on a cycle ergometer and hallway 6 min walk test distance. Spirometric tests were performed simultaneously. Medication and symptom scores were also recorded. All tests were repeated at the end of training program.