Sakroiliak eklem disfonksiyonunun tedavisinde mobilizasyon ve sakroiliak ortez kullanımının etkinliği
The effectiveness of mobilization and sacroiliac orthosis application in sacroiliac joint dysfunction
- Tez No: 132258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Dolunay, T.E. Sakroiliak eklem disfonksiyonu tedavisinde mobilizasyon ve sakroiliak ortez kullanımının etkinliği, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara 2003. Bu çalışma sakroiliak eklem disfonksiyonu tanısı olan olgular üzerinde sakroiliak ortez uygulamasının etkinliğini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmamız Osmangazi Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Protez-Ortez bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulunda yapılmıştır. Sakroiliak eklem disfonksiyonu olan 40 olgu rastgele yöntemle 2 gruba ayrılmış, çalışma grubunda ki 20 olguya bel sağlığı ve bel ağrısından korunma yöntemleri hakkında bilgi verilmiş mobilizasyon, egzersiz programı ve 4 hafta sakroiliak ortez uygulaması, kontrol grubundaki 20 olguya ise sakroiliak ortez dışındaki tedavi programı uygulanmıştır. Tedavi programı haftada 3 gün, 8 hafta süre ile uygulanmıştır. Olgular tedavi öncesi ve tedavi sonrası, ağrı, palpasyon, sakroiliak testler, postür analizi, kas kuvveti ve kısalıkları, pelvik inklinasyon açısı, esneklik testleri, normal eklem hareketleri yönünden değerlendirilmiştir. Olguların günlük yaşam aktiviteleri ve fonksiyonel düzeylerini belirlemek için Oswestry ve Roland-Morris Bel Ağrısı Anketi ile Günlük Yaşam Aktivitelerine Geri Dönebilme Skalası kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Dolunay, T.E. The Effectiveness of Mobilization and Sacroiliac Orthosis Application in Sacroiliac Joint Dysfunction. Hacettepe University, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Doctorate Thesis, Ankara 2003. This study has been planned to investigate the effectiveness of the sacroiliac orthosis on patients who were diagnosed with sacroiliac joint dysfunction. Our study has been carried in Osmangazi University at The School of Vocational Health Sciences, Prothesis-Orthosis Unit. Forty patients with sacroiliac joint dysfunction were randomly divided into two groups. Twenty patiens in the study group were educated for ergonomic principles and they were given manuel therapy, exercises and sacroiliac orthosis. The same treatment program with exception of the sacroiliac orthosis were applied to the twenty patients in the control group. The treatment program was carried out for 8 weeks, 3 days a week. Pre and post treatment program evaluation were made for pain, sacroiliac tests, posture, muscle strength and tightness, pelvic inclination, flexibility and normal range of motion. Oswestry and Roland Morris Back Pain Scale and Resumption of the Daily Living Activities Scale were used to determine the daily living activities and the level of the functional status of the patients.