Sakroiliak eklem disfonksiyonunda kinesio bantlamanın etkinliği
The effectiveness of kinesio taping in sacroiliac joint dysfunction
- Tez No: 595614
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZLEM ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç. Bu çalışmada sakroiliak eklem disfonksiyonu olan hastalarda, kinezyolojik bantlama uygulamasının hastanın ağrı ve fonksiyonelliği üzerine terapötik etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Ekim 2018-Mart 2019 tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran sakroiliak eklem disfonksiyonu tanısı konan 18-60 yaş arası hastalarda kinezyolojik bantlama tedavisinin etkinliğinin araştırıldığı bu araştırma 18'i kinezyolojik bantlama uygulanan, 22'si kontrol toplam 40 hastada gerçekleştirilmiştir. Hastalarda ve kontrollerde kinezyolojik bantlama öncesi, uygulama sonrası 20. dakika ve 15. gün fizik muayane bulguları, ağrıyı değerlendirmede Vizüel Analog Skala ve fonksiyonelliği değerlendirmede Oswestry Disability İndex puanları değerlendirilmiştir. Veriler olgu rapor formuna kaydedilmiş ve SPSS 23.0 ile analizleri yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Kinezyolojik bant uygulanan 18 hastada akut etkinin değerlendirilmesi amacıyla, tedavi öncesi ve 20 dakika sonrası değerlendirilen fizik muayene bulgularında istatistiksel fark bulunmadı. ix Değerlendirilen VAS puanlarında ise tedavi öncesi VAS skorunun (5,0), 20. dakika VAS skoruna göre (3,5) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla olduğu saptandı (p=0,002). Sonuç. Çalışmamız kinezyolojik bantlamanın kontrol grubuna göre ağrı ve dizabilite bakımından üstünlüklerini destekleyen sonuçlara ulaşmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonuçları doğrultusunda, literatürde az sayıda olan kinezyolojik bant uygulamasının sakroiliak disfonksiyonlu alt lomber bölge ağrısı olan hastalarda ağrı ve dizabiliteye etkisinin incelendiği, daha fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen, kinezyolojik bantlamanın farklı uygulamalar ile karşılaştırıldığı, uzun dönem takiplerin de gerçekleştirilebildiği kapsamlı çalışmaların yapılması, çalışmamızın bulgularını pekiştirebilir ve alt lomber bölge ağrı tedavi ve rehabilitasyonuna önemli derecede katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study was to evaluate the therapeutic effects of kinesio banding on the pain and functionality of patients with sacroiliac joint dysfunction. Method. The aim of this study was to investigate the efficacy of kinesiological banding therapy in patients aged between 18 and 60 years who were diagnosed with sacroiliac joint dysfunction in October 2018-March 2019 outpatient clinic of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine. The study was carried out in 18 patients with kinesiological banding and 22 patients in the control group. Before and after kinesiology banding, 20-minute and 15th-day physical examination findings, for pain assessment Vizüel Analog Skala and for functionality assessment Oswestry Disability Index scores were evaluated. Data were recorded in the case report form and analyzed with SPSS 23.0. The level of statistical significance was accepted as p 0.05). In order to evaluate the acute effect of 18 patients who were applied kinesiologic band, no statistical difference was found in the physical examination findings before and after 20 minutes. In the VAS scores evaluated, the VAS score (5.0) was found to be significantly higher than the 20- minute VAS score (3.5) (p = 0.002). xi Conclusion. Our study showed the results of kinesiological banding in terms of pain and disability according to the control group. According to the results of this study, more extensive studies on the effect of kinesiological band application on pain and disability in patients with lower lumbar region pain with sacroiliac dysfunction may reinforce the findings of our study and contribute significantly to lower lumbar region pain treatment and rehabilitation