Farklı iki treadmill egzersiz uygulamasının kas liftleri üzerindeki etkisinin morfolojik olarak değerlendirilmesi
Morphologic assessment of effect in muscle fibers different two treadmill exercise
  1. Tez No: 132263
  2. Yazar: MURAT ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞANSIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Egzersiz fizyolojisinde temel sorulardan birisi artmış güç isteğine karşı kas uyumunun nasıl gerçekleştiğidir. Basit ve genel olarak bu sorunun cevabı; kas liflerinin büyümesine bağlı olarak kasların boyutunda artış olduğudur. Ancak kas boyutu ve iş yükünün fazla arttığı durumlarda çizgili kas liflerinin ek yeni lifler oluşturmak için bölünebildiği de ileri sürülmektedir. Hayvanlarda kolayca yapılabilen bazı işlemler etik nedenlere bağlı olarak insanlarda yapılamaz. Bundan dolayı hiperplaziyi destekleyen daha inandırıcı veriler hayvan çalışmalarından doğar. Kas büyümesinde kas lifi hiperplazisinin rolünü araştırmak için kuvvetlendirme egzersizi yaptırılan kedi veya sıçanlar kullanılmaktadır. Biz de dayanıklılığı (endurans) artırıcı bir aerobik egzersiz uygulaması olan treadmill (koşu bandı) üzerinde Sprague Dawley türü 20 erkek sıçanı 8 hafta süresince koşturmayı planladık. Bir gruba yüksek yoğunluklu (25 cm/sn) ve diğer gruba düşük yoğunluklu (15 cm/sn) dirençli egzersiz programı uygulayarak farklı yoğunlukta iki ayrı egzersiz uygulamasının gastroknemius ve soleus kaslarında hipertrofiyle birlikte hiperplazi oluşup oluşmadığını araştırmayı amaçladık. Düşük ve yüksek yoğunluklu farklı iki tipte aerobik egzersiz yapan her iki grup sıçanın gastroknemius-soleus kaslarında belirgin hipertrofı görülmüştür. 47Toplam lif sayısında; yüksek yoğunluklu egzersiz grubunda % 82, düşük yoğunluklu egzersiz grubunda ise %46 oranında izlenen artış hipertrofi yanında hiperplazinin de oluştuğunu göstermektedir. Her iki tip kas lifi de (Tip I ve II) hem düşük yoğunluklu hem de yüksek yoğunluklu egzersiz programlarında hiperplaziye uğrayabilmektedir. Ancak Tip I liflerinin Tip II' ye göre hiperplazi oluşumuna daha yatkın olduğu görülmüştür. Yüksek yoğunluklu ve kısa süreli uygulanan dirençli egzersiz programlarının hiperplaziye yol açma olasılıklarının daha fazla olduğu söylenebilir. Bu tip egzersizler yaşlanmaya ve immobilizasyona bağlı kas atrofisini önlemek için de kullanılabilir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the fundamental questions in exercise physiology is the mechanism of muscle adaptation to increased force demands. The simple and generally correct answer is remained that muscles grow in size due to growth of existing muscle fibers. However, under extreme conditions of muscle size and workload, there is substantial evidence that can split to form additional new fibers. Some of the procedures which scientists perform on animals simply cannot be done on humans due to ethical reasons. The more convincing data supporting hyperplasia is emerged from animal studies. To investigate the role of muscle fiber hyperplasia in the muscle enlargement is used rats and cats which is done the strength exercise. We are planned to running the twenty Sprague Dawley male rats on treadmill that is an aerobic exercise to increased endurance for eight weeks. We are aimed to investigate the whether done the hypertropy and hyperplasia in the soleus and gastrocnemius muscles after low (15 cm/sn) and high (25 cm/sn) intensity treadmill running. At the end of study there has been shown significant hypertrophy in the gastrocnemius-soleus muscles of both group rats which has performed different type exercise. Total muscle fiber number is increased 82 % in high intensity group and 46 % in low intensity exercise group. This is suggested that fiber hyperplasia contributes to muscle mass increases in adult animals and 49possibly humans. Both of group muscle fiber type ( Type I and II ) can occur the hyperplasia after low intensity exercise and high intensity exercise. There is seen more prone to occurrrence of hyperplasia the type I muscle fibers than type II muscle fibers These results open the possibility for the use of this type of exercise to prevent muscular atrophy associated with age or post-immobilization. 50