Kistik fibrozisli olgularda respiratuar kas kuvveti
Respiratory muscle strength in patients with cystic fibrosis
- Tez No: 132264
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Tugay B.U., Kistik fibrozisli olgularda respiratuar kas kuvveti, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, Ankara 2003. Kistik fibrozisli (KF) hastalarda maksimal inspiratuar (MIP) ve ekspiratuar (MEP) kas gücü hakkındaki bilgiler yetersiz ve çelişkilidir. Bu nedenle KF'li hastalarda respiratuar kas kuvvetinin durumunu araştırmak ve bunu etkileyebilecek faktörleri belirlemek amacıyla bu prospektif çalışma planlanmıştır. KF'li (yaş ort. 11,64±3,33 yıl) ve bronşiektazili (yaş ortalaması 13,18±3,39 yıl) ve ayrıca hafif ve orta düzeyde etkilenen KF'li olgular arasında respiratuar kas kuvvetleri karşılaştırılmıştır. Her iki hastalık grubunda da 24 olgu yer almıştır. KF'li ve bronşiektazili olgular arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05). MIP değerleri hafif ve orta şiddette etkilenen KF'li olgular arasında anlamlı şekilde farklı idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tugay B.U., Respiratory muscle strength in patients with cystic fibrosis, Hacettepe University, Health Sciences Institute PhD Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation, Ankara 2003. There is little information and controversy about the maximal inspiratory and expiratory (MIP and MEP respectively) pressures in patients with cystic fibrosis (CF). Therefore the purpose of this prospective study was to investigate the status of, and the factors that are suspected to have influence on respiratory muscle strength in patients with CF. We have compared forces generated by respiratory muscles between CF patients (mean age 1 1,64±3,33years) and patients with non CF bronchiectasis (mean age 13,18±3,39 years) and also between mild and moderately affected CF patients. There were 24 patients in either group. No statistically significant difference found between CF patients and patients with non CF bronchiectasis (p>0,05).