Primer dismenoresi olan bireylerde aerobik egzersiz ve spinal stabilizasyon egzersizlerinin karşılaştırılması
Comparison of aerobic exercise and spinal stabilization exercises in individuals with primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 847775
  2. Yazar: GÜLÇİN URUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, primer dismenoresi (PD) olan bireylerde aerobik egzersiz eğitimi (AE) ve spinal stabilizasyon egzersiz eğitiminin (SE) ağrı, ağrı için kullanılan ilaç sayısı, menstrual semptomlar, fonksiyonel ve emosyonel durum, postür, gövde kas enduransı, fonksiyonel kapasite, iş/okul performansı, yaşam kalitesi ve subjektif iyileşme algısı üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Katılımcılar rastgele olarak AE (n=22, yaş=23.00 (19.00-35.00) yıl, vücut kütle indeksi (VKİ)=24.04±4.28 kg/m2) ve SE (n=22, yaş=20.50 (18.00-33.00) yıl, VKİ=22.60±3.28 kg/m2) gruplarına ayrıldı. AE grubuna iki menstrual siklus dönemi boyunca haftada üç gün yürüme bandıyla yürüyüş programı verildi. SE grubuna iki menstrual siklus dönemi boyunca haftada üç gün SE uygulandı. Menstrual ağrı şiddeti Görsel Analog Skalası (GAS), menstural semptomlar Menstrual Semptom Ölçeğiyle, fonksiyonel ve emosyonel durum Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği ile, postür PostureScreen Mobile uygulaması ile, gövde kas enduransı McGill Gövde Kas Endurans Testi ile, fonksiyonel kapasite iki km yürüme testi ile, iş/okul performansı ve yaşam kalitesinin etkilenimi GAS ile egzersiz öncesi ve sonrası değerlendirildi. Subjektif iyileşme algısı egzersiz sonrasında dörtlü likert ölçeği ile sorgulandı. Ağrı için kullanılan ilaç sayısı kaydedildi. Egzersiz sonrasında grupların ağrı şiddeti ve semptomları, kullanılan ilaç sayısı, fonksiyonel ve emosyonel durumu, iş/okul performansı ile yaşam kalitesi etkilenimi ve subjektif iyileşme algısı iyileşti (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of aerobic exercise training (AE) and spinal stabilization exercise training (SE) on pain, number of medications used for pain, menstrual symptoms, functional and emotional status, posture, core muscle endurance, functional capacity, work/school performance, quality of life and subjective perception of improvement in individuals with primary dysmenorrhea (PD). Participants were randomly divided into AE (n=22, age=23.00 (19.00-35.00) years, body mass index (BMI)=24.04±4.28 kg/m2) and SE (n=22, age=20.50 (18.00-33.00) years, BMI=22.60±3.28 kg/m2) groups. The AE group was given a walking program on a treadmill three days a week for two menstrual cycles. SE group received SE three days a week for two menstrual cycles. Menstrual pain intensity was assessed with the Visual Analog Scale (VAS), menstrual symptoms with the Menstrual Symptom Questionnaire, functional and emotional status with the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale, posture with the PostureScreen Mobile application, core muscle endurance with the McGill Core Muscle Endurance Test, functional capacity with the two km walking test, and impact on work/school performance and impact on quality of life with the VAS before and after exercise. Subjective perception of improvement was questioned with a four-point Likert scale after exercise. The number of medications used for pain was recorded. After exercise, pain severity and symptoms, number of medications used, functional and emotional status, work/school performance, quality of life and subjective perception of improvement improved (p0.05).