Farklı oda sıcaklıklarında uzun süre egzersiz yaptırılan ratlarda melatonin ve ısı stresinin serbest radikal ve antioksidan düzeylerine etkisi
Effect of melatonin and environmental stress on free radicals and antioxidant levels in rats which were made to exercise at differing room temperatures.
  1. Tez No: 225778
  2. Yazar: ERDİNÇ ŞIKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ GÜLÇİN, PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, farklı oda sıcaklıklarında uzun süre egzersiz yaptırılan ratlarda melatolinin ve çevresel (soğuk-sıcak) stresinin serbest radikal ve antioksidan düzeylerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldıAraştırma, 48 adet, 250-300gr. Ağırlığında 4-6 aylık Spraque Dawley erkek rat üzerinde gerçekleştirildiÇalışmada ratlar eşit sayıda 8 gruba ayrıldı: Grup 1: 10oC E ( 100C Laboratuvar ortamında treadmilde kronik egzersiz yaptırılan grup) (n=6). Grup 2: 23oC E (23oC Laboratuvar ortamında treadmilde kronik egzersiz yaptırılan grup) (n=6). Grup 3: 37oC E (37oC Laboratuvar ortamında treadmilde kronik egzersiz yaptırılan grup) (n=6) Grup 4: 10oC ME (10oC Laboratuvar ortamında Melatonin uygulanan treadmilde kronik egzersiz yaptırılan grup) (n=6) Grup 5: 23oC ME (23oC Laboratuvar ortamında Melatonin uygulanan treadmilde kronik egzersiz yaptırılan grup) (n=6) Grup 6: 37oC ME (37oC Laboratuvar ortamında Melatonin uygulanan treadmilde kronik egzersiz yaptırılan grup) (n=6) Grup 7: 23oC MS (23oC Melatonin uygulanan egzersiz yaptırılmayan sedanter grup) (n=6). Grup 8: 23oC S (23oC Uygulama yapılmayan sedanter grup (n=6) hiç bir uygulamanın yapılmadığı kontrol grubu. Çalışmada melatonin gruplarına egzersizden önce 4 hafta süre ile gün/kg/5mg intraperitoneal (İ.P) yolla melatonin verildiEgzersiz ve melatonin uygulanan egzersiz gruplarına başlangıçda ratların uyum sağlaması için 7 gün boyunca 10-15dk. süreyle 23oC oda sıcaklığında treadmilde egzersiz yaptırıldıktan sonra 10oC, 23oC, 37oC, egzersiz ve melatonin egzersiz grupları 4 hafta haftada 6 gün kademeli yüklenme antrenmanı programının bitiminden sonra, melatonin kontrol grubu melatonin uygulandıktan 1-1.5 sonra, sedanter grup ise hiç bir uygulama yapılmadan 5-7cc. kan alındı. Alınan kan örnekleri de Spektrofotometre (SOD,GR,POD,CAT) ve HPLC (MDA) yöntemleriyle tayinleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of melatonin and environmental stress on free radicals and antioxidant levels in rats which were made to exercise at differing room temperaturesThe study was performed upon 48 Spraque Dawley male rats of 250-300 gr. weight, aged 4-6 monthsThe rats were divided into 8 groups. Group 1: (the group made to have chronic exercise on treadmill in a laboratory at 10 oC). Group 2: (the group made to have chronic exercise on treadmill in a laboratory at 23 oC). Group 3: (the group made to have chronic exercise on treadmill in a laboratory at 37 oC). Group 4: ((the group made to have chronic exercise on treadmill with melatonin in a laboratory at 10 oC). Group 5: ((the group made to have chronic exercise on treadmill with melatonin in a laboratory at 23 oC). Group 6: ((the group made to have chronic exercise on treadmill with melatonin in a laboratory at 37 oC). Group 7: (The sedentary group with melatonin that was not made to have exercise at 23 oC). Group 8: (The sedentary group on which no application was employed, the control group). The groups which took melatonin were given the related substance 5 mg per day before the exercise for 4 weeks intraperitoneally5 to 7 cc blood was taken from the rats in the sedentary group before test, from the melatonin control group 1-1,5 hour after the application of melatonin, from the exercise and melatonin exercise groups after the training programmes 6 days a week for four weeks, from the exercise and melatonin groups after the exercise on treadmill at 23 oC). Blood samples were detected through Spectrophotometre (SOD,GR,POD,CAT) and HPLC (MDA) methods. In the statistical analyses Anova, Duncan and T test were usedGR level is higher in 10 OC exercise group compared to 10 oC melatonin group. MDA, GR levels are higher than those of 23 oC melatonin exercise groups. Serum MDA levels of the 37 oC exercise group are lower than those of 37 oC melatonin exercise group. Serum SOD levels are the same in 23 oC and 37 oC exercise groups, SOD levels of both of which are lower than those of the 10 oC exercise group. SOD levels in the control group and the other control group which took melatonin were significantly differentIt was found out in the study that oxidative stress appeared most in hypothermic environment, that melatonin did not prevent oxidative stress in hypothermic and hypermetric environment but that it activated antioxidant system and decreased emergence of free radicals at normal temperatures.