Ankizolan spondilitli hastalarda serum ve idrar neopterin düzeyleri ve klinik parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 132271
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
1. ÖZET Ankilozan spondilit (AS) özellikle sakroiliak eklemleri ve omurgayı tutan, progresif, inflamatuar bir hastalıktır. Klinik pratikte aktivasyonun belirlenmesi ve tedavinin buna göre düzenlenmesi önemli bir sorundur. Pteridin olan neopterin (NP), interferon-gamma (IFN-y) ile uyarılan monosit/makrofaj tarafından üretilerek vücut sıvılarına salınır ve hücresel bağışıklık sistemi aktivasyonun biyokimyasal belirtecidir. Bir çok çalışmada inflamatuar hastalıklarda NP düzeylerinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi gösterilmiştir. Bu çalışmada AS'tc NP düzeylerinin sağlıklı eşleştirilmiş kontroller ile karşılaştırılması ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yaşları 20-63 arasında olan toplam 27 AS'li hasla yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş 20 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Hastaların antropometrik ölçümleri yapılarak, Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASH), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), spondiloartropatiler için modifiyc Health Assessment Questionnaire (HAQ-S) uygulandı. Ölçümlerle eş zamanlı olarak hasta ve kontrol grubunda NP düzeyleri ELISA yöntemi ile saptandı. Akut faz reaktanlarından C-reaktif protein (CRP) ve eritrosit sedimentasyon hızı (ESI I), C3, C4 çalışıldı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Ankylosing spondylitis (AS) is a progressive, inflammatory disease that affects particularly sacroiliac joints and the spine. It is an important issue in clinical practice to determine disease activation and arrange the treatment accordingly. Neopterin (NP), which is a pteridine, is produced by monocyte/macrophage stimulated by interferon gamma (IFN-y) and released to body fluids. It is the biochemical indicator of the cellular immunity system activation. The relation between NP levels and the activity of the disease in inflammatory diseases has been shown in numerous studies. The present study aims at comparing NP levels in AS with those in compatible healthy controls and to investigate the relation between NP levels and disease activity. The study included a total of 27 AS patients, ages between 20 and 63, and 20 health control subjects who were compatible with the patients in terms of age and sex. Anthropometric measurements of the patients were made and Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) and Health Assessment Questionnaire modified for spondyloarthropathies (HAQ-S) were applied. NP levels in the patient group and the control group were determined using ELISA method and concurrently with the above-mentioned measurements. C-reactive protein (CRP), one of the reactants of the acute phase, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C3 and C4 were studied.