Just-in-time system in industry an application of the kanban system to the car harness production
  1. Tez No: 28848
  2. Yazar: BAHAR SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Tezin amacı, Kanban sistemini araba elektrik sistemleri üretimine uygulamaktır. Kanban sistemi, üretim emri formları kullanılmaksızın tam zamanında üretim sağlar. Kanban, üretimi ve yarı mamul stoğunu kontrol eden bir kartlar sistemidir. Kanban kartları, tekrarlı üretimlerde iş merkezleri arasında yakın koordinasyon sağlayan kolay ve esnek bir çizelgeleme sistemi oluştururlar. Kanban sistemi bir çekme sistemidir çünkü üretim, planlanan kullanımla değil gerçek kullanımla başlatılır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tam zamanında üretim sistemi incelenmiştir. İkinci bölümde Kanban kart sistemi açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, Kanban sisteminin gerçek hayatta araba elektrik sistemleri üretimine uygulanmasından oluşmaktadır. Kanban kart sistemini uygulama çalışması, iş sırasının, parti büyüklüğünün, makinaların iş yüklerinin, kanban kart sayılarının belirlenmesi ve kanban kartlarının dizaynını içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to apply Kanban system to the car harness production. Kanban system provides just-in-time production without the use of work orders. Kanban is a system of cards that control production and work-in-process inventory. Kanban cards constitute a simple and flexible scheduling system that promotes close coordination among work centers in repetitive manufacturing. Kanban system is a pull system since production is started by actual usage rather than planned usage. Three chapters are included in this thesis. In Chapter I, Juşt-in-time production system is analyzed. In Chapter II, Kanban card system is explained. Chapter III consists of a real world application of Kanban system to the car harness production. This kanban card system application study includes the determination of job sequence, lot size, work loads of machines, number of kanban cards, and the design of kanban cards.