Sağlıklı genç kadınlarda ağırlıklı ve ağırlıksız tek aerobik egzersiz seansının kemik döngüsü üzerine etkisi
Effect of a single session of aerobic exercise with and without weight-lifting on bone turnover in healty young females
  1. Tez No: 132278
  2. Yazar: ALİYE TOSUN KAPUKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
64 ÖZET Egzersizlerin kemik döngüsü üzerindeki akut etkilerini, ağırlıklı ve ağırlıksız tempolu yürüyüşler arasında kemik döngüsü üzerindeki etki açısından fark olup olmadığını incelemek amacıyla; sağlıklı, premenapozal dönemde ve sedanter yaşam tarzı olan 26-33 yaşlarında gönüllü 9 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Deneklere ilk hafta koşu bandında tek seans 30 dklık submaksimal aerobik egzersiz (E); ertesi hafta aynı egzersiz sırt çantası içinde 5 kg ağırlık taşınarak (AE) yaptırılmıştır. İstirahatte, E ve AE sırasında; başlangıçta, 30. ve 45. dakikalarda serum PTH, osteokalsin, kalsitonin, PINP, PICP ve ICTP düzeyleri; başlangıçta ve 24. saatte serum ALP düzeyleri; başlangıçta, 1. ve 24. saatlerde idrar ICTP ve deoksipiridinolin düzeyleri çalışılmıştır. Kontrol grubunu istirahat ölçümleri oluşturmuştur. Bulgular tekrarlayan ölçümler varyans analizi (TÖVA) ile değerlendirilmiş; ALP ve PTH dışındaki ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptanmamıştır. Deoksipiridinolin değerleri güvenilir olmadığı için değerlendirme dışı bırakılmıştır. ALP düzeylerinde denek içi değişim incelendiğinde egzersizin temel etkisi anlamlı (p=0.000) bulunmuştur. Bonferroni düzeltmeli eşleştirilmiş (BDE) T-testi sonucunda 24. saat ALP düzeyinde E ile anlamlı düşüş (p=0.028); AE ile anlamlı artış (p=0.000) saptanmıştır. TÖVA analizi ile PTH düzeylerinde denek içi değişim incelendiğinde egzersizin temel etkisi anlamlı (p=0,029), gün içi değişim anlamsız (p=0,981) bulunmuştur. BDE T-testi sonucunda E ile anlamlı değişiklik (30. dkda artış, 45. dkda normale dönüş) (p=0,007) saptanmıştır. AE ile de istatistiksel olarak anlamlı olmasa da (P= 1,00) benzer değişiklikler saptanmıştır. Tek bir aerobik egzersiz seansının ALP ve PTH üzerinde akut etkilerinin olduğu görülmüştür. PTH düzeyleri üzerinde E'in daha etkili olduğu, E'in ALP değerlerinde azalmaya; AE'in ise artışa neden olduğu izlenmiştir. Yarım saatlik tempolu bir yürüyüşün kemik döngüsü üzerine henüz tam olarak açıklanamayan değişik mekanizmalarla uyarıcı etkisi olduğu anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY This study aimed to investigate the acute effects of exercise on bone turnover and to determine whether brisk walking with or without weight-lifting makes a difference on bone turnover. Nine healthy and sedantary premenopausal women aged between 26-33 volunteered in the study. Two 'single' exercise bouts were carried out with 7 days interval in between: Brisk walking on treadmill for 30 minutes at submaximal intensity (%60-85 HRmax) (E); similar exercise carrying a 5kg of weight in a backpack (WE). On 3 occasions (resting, E and WE), blood samples for PTH, osteocalcin, calcitonin, PICP, PINP and ICTP were collected at initially, 30,h, 45th minutes; for ALP at initially and 24th hours; urine samples for ICTP and deoxypyridinoline at initially, 1th and 24th hours. Resting values served as control. For statistical analysis, 'analysis of variance in repeated measurements (AVRM)' tests and 'Bonferroni pairwise comparisons (BPC) T-tests' were used. Statistical analysis of deoxypyridinoline values couldn't be performed since standart deviations were too high. Significant variances were observed only in serum ALP ve PTH values. Variances in ALP values within subjects after exercise were statistically significant (AVRM, p=0.000). E caused a significant decrease; contrary to this WE caused a significant increase in ALP values at 24th hour (BPC T-test; p=0.028, p=0.000). Variances in PTH values within subjects after exercise were statistically significant (AVRM, p=0,029); while diurnal variation was not significant (p=0,981). E caused significant alterations in PTH levels (an increase at 30th minutes, back to normal at 45 th minutes) (BPC T-test, p=0,007). WE also caused alterations in PTH levels, though insignificant (BPC T-test, P= 1,00). In conclusion; ALP and PTH levels were effected by a single bout of aerobic exercise. E was more effective on PTH levels, but ALP was found to be decreased after E while increased with WE at 24th hour. We suggest that brisk walking for 30 minutes has stimulating effects on bone turnover by various mechanisms which need further clarification.