Kablo üretim fabrikasında kullanılan konveyör hatları için labview tabanlı esnek otomasyon sisteminin tasarımı ve uygulaması
Designing and applying labview based flexible automotion system for the conveyor lines which is used in wire harness factory
- Tez No: 480630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sanayi kuruluşlarında gerçekleşen üretimin anlık takibi gün geçtikçe büyük önem kazanmaktadır. Takip sistemlerinin geliştirilmesinde endüstriyel otomasyon teknolojilerinin kullanımı çok yaygınlaşmıştır. Bu tez çalışmasında otomasyon teknolojilerinde sıklıkla kullanılan ve görsel bir programlama dili olan LabVIEW, Türkiye'nin yerli üretimi olan gitgide kendini geliştiren GLC-386R PLC ve TCP/IP haberleşme protokolü kullanılarak, esnek otomasyon sistemli veri takip sisteminin tasarım ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması daha sonra 'Nursan Kablo Donanımları' fabrikasında bulunan kablo donanım üretiminde kullanılan konveyör hatlarına entegre edilmiştir. Yapılan tez çalışmasında, birinci arayüz ile bir sunucu oluşturulmuş ve her bir konveyör hattlarına birer adet PC, PLC ve sensörler yerleştirilerek gerçek zamanlı kablo donanım üretim adetleri hakkında veri toplama sistemi oluşturulmuştur. Sunucu bilgisayarda oluşturulan LabVIEW tabanlı arayüz kullanılarak, konveyör hatlarından toplanan verilere göre tesisin üretim analizi ve verimi gerçek zamanlı olarak izlenmiştir. Bu tez çalışması ile ayrıca, tesise ait tüm üretim parametreleri anlık olarak kaydedilebilmekte, konveyör hatları için kaydedilen parametreler vardiya sonlarında otomatik ve/ya vardiya içersinde manuel olarak ilgili mercilerle paylaşılabilmektedir. Ayrıca, konveyör hatlarında saatlik üretim adetlerinden alınan veriler ile kablo donanım adetlerinde oluşan azalmaların sebeplerine anında müdahale edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Real-time monitoring of production is gaining importance among industrial companies. The use of industrial automation technologies has become widespread in development of monitoring systems. In this thesis study, design and application of data acquisition system with flexible automation have been realized by using LabVIEW, a visual programming language frequently used in automation technologies, and GLC-386R PLC and TCP / IP communication protocol which is developed and being improved in Turkey. This thesis work was later integrated into the conveyor lines used for wire harness production in Nursan Wire Harness Company. In the thesis study, a server with first interface and a data collection system to monitor wire harness production in real-time, was established by placing one PC, PLC and sensors on each conveyor line. Using the LabVIEW-based interface created on the server computer, production and yield analysis of the plant are monitored in real time according to the collected data from the conveyor lines. With this thesis study, all the production parameters belonging to factory can be recorded instantaneously and the parameters recorded for the conveyor lines can be automatically shared at the end of shifts or manually during the shifts with relevant supervisors. In addition, when there is a decrease in hourly wire harness production numbers, conveyor lines can be intervened immediately with the help of data acquisition from the conveyor lines.