Kronik lenfositik lösemili hastalarda semptom şiddeti ve semptom yönetimi
Symptom severity and symptom management in patients with chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 650151
  2. Yazar: MÜGE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada kronik lenfositik lösemi (KLL) hastalarının yaşadığı semptomları şiddeti ile birlikte ortaya koyarak, semptomları azaltmak veya önlemek için hastalar tarafından kullanılan nonfarmakolojik ve farmakolojik yöntemlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Haziran 2019- Kasım 2019 tarihleri arasında bir sağlık uygulama ve araştırma merkezinin hematoloji polikliniğine rutin kontrol amacıyla gelen 92 KLL olgusu ile yürütülmüştür. Veriler hastaların sosyodemografik özellikleri ve tedavi sürecine ilişkin bilgileri kapsayan ''Hasta Tanılama Formu'', hastanın fonksiyonel kapasitesini değerlendiren ''Karnofsky Performans Skalası (KPS)'', hastanın yaşadığı semptomları ve şiddetini değerlendiren ''Memorial Semptom Tanılama Skalası (MSTS)'' kullanılarak elde edilmiş, hastaların semptomlara karşı aldığı önlemler "Semptomlarla Başetme Uygulamaları Formu'' oluşturularak kaydedilmiştir. Bu çalışmadaki hastaların yaş ortalaması 64,71±11,42 yıl olup, %65,2'si erkektir. Hastalarının KPS puanları 70 ile 100 puan arasında değişmekte olup, ortalama puan 86,30±8,98'dir. Çalışma kapsamında incelenen olguların MSTS toplam puanı 0,34±0,19 olup, ölçeğin genel durum indeksi puanı 1,05±0,83, fiziksel durum indeksi puanı 0,71±0,65, psikolojik durum indeksi puanı 1,05±0,91 olarak hesaplanmıştır. MSTS psikolojik semptomlar alt boyutunda kendini üzgün hissetme (%55,4) en fazla görülen semptom iken; MSTS fiziksel semptomlar alt boyutunda halsizlik (%72,8) en fazla görülen semptom olarak belirlenmiştir. Hastalık sürecinde hastaların sosyal destek kaynakları çoğunlukla eş (%75) ve çocukları (%64,8) olup, MSTS puanları sosyal destek kaynaklarına göre değişmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the non-pharmacological and pharmacological methods used by patients to reduce or prevent symptoms by revealing the symptoms experienced by patients with chronic lymphocytic leukemia (CLL). The study was carried out with 92 chronic lymphocytic leukemia patients who came to the hematology outpatient clinic of a research hospital for routine control examination between June 2019 and November 2019.The data obtained by using ''Patient Diagnosis Form'' which includes information about the sociodemographic characteristics and the treatment process of the patients, assessing the functional capacity of the patient's Karnofsky Performance Status Scale (KPS), assessing the symptoms and symptoms severity of the patient's experience using with Memorial Symptom Assessment Scale (MSTS), measures taken by patients against symptoms was recorded by creating“Coping with Symptoms Practices Form”. In the study, the average age of the patients was 64.71 ± 11.42 years and 65.2% of them were male. The patients' KPS scores range from 70 to 100 points, the average score is 86.30±8.98.