Seksüel siklusta serum ve foliküler sıvı leptin, IGF-1 ve östrojen değerlerinin karşılaştırılması
The comparison of leptin, IGF-1, estradiol concentrations in serum and follicular fluid during the sexual cycle
- Tez No: 132370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ŞEREF BEDİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1. ÖZET Seksüel Siklusta Serum ve Foliküler Sıvı Leptin, IGF-1 ve Östrojen Değerlerinin Karşılaştırılması Ayfer Selçuk Dayı Leptin esas olarak beyaz adipoz dokudan üretilen obezite gen ürünü bir proteindir. Kandaki konsantrasyonu yağ depolarının doluluğu ile paralellik göstermektedir. Leptinin vücut ağırlığı ve metabolik homeostazdaki etkilerinin ötesinde puberte, cinsel olgunlaşma ve üremeye de etkisi vardır. Bu çalışmada ineklerde serum ve folikül sıvısındaki leptin, estradiol, progesteron, İnsülin- Like Growth Faktör-1 (IGF-1) konsantrasyonları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu deney için sağlıklı, 4-5 yaşlarında, 72 inekten venöz kan ve 168 folikül sıvısı örneği alınmıştır. Kan progesteron konsantrasyonu 1 ng/ml'nin altında olanlar foliküler faz, diğerleri luteal faz olarak değerlendirilmiştir. Foliküller, çaplarına göre büyük (>8mm) ve küçük (8mm) ise estradiol konsantrasyonu 50 ng/ml'nin üstünde olanlar estradiol aktif (EA) ve altında olanlar estradiol inaktif (El) olarak alt gruplara ayrılmıştır. Kan ve foliküler sıvı örneklerinde leptin, IGF-1, estradiol ve progesteron konsantrasyonları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The Comparison of Leptin, IGF-1, Estradiol Concentrations in Serum and Follicular Fluid during the Sexual Cycle Ayfer Selçuk Dayı Leptin is a protein produced by obesity gene (ob), primarily thought to be exclusively synthesized in white adipose tissue. Blood concentration of leptin parallels with those in fat reserves. Besides its effects on body weight and metabolic homeostasis, leptin has also some effects on puberty, sexual maturation and reproduction. In this study, relationships among leptin, IGF-1, estradiol and progesteron levels were investigated in serum and follicular fluid in cows. This study included 72 healthy, montofon cows aged 4-5 years. Samples of jugular vein blood (n=72) and follicular fluids (n=168) were collected. The cows were classified according to their serum progesteron levels (8mm in diameter) and small (50 ng/ml) or estradiol inactive (El; estradiol