Proksimal tübül amonyak sekresyonunda nitrik oksidin rolü
The role of nitric oxide on the proximal tubule ammonia secretion in rat
  1. Tez No: 132373
  2. Yazar: SELMA CIRRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Böbrek korteks dilimlerinde, amonyak yapımı üzerine nitrik oksidin etkisini incelemek amacıyla düzenlenen bu çalışmada 250-300 g ağırlığında, erkek Wistar sıçanların böbrekleri kullanılmıştır. Böbrek korteks dilimleri iki saat boyunca 37 °C, pH 7.4 olan krebs tamponu içinde, 95% 02 ve 5% C02 ile gazlandırılan ortamda inkübe edilmiştir. Glutaminsiz ve 1mM glutamin eklenen ortamda korteks dilimlerinin amonyak yapım ve sekresyonu ve nitrik oksit ve angiotensin M'nin etkisi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to study the effect of nitric oxide on ammoniagenesis,the renal cortical slices obtained from, 250-300 g male Wistar rats were used in this experiment. The ammonia production and secretion were studied in the cortical slices incubated in krebs buffer with and without 1 mM glutamin for 2 h at 37° C, pH7.4 under 95% 02 and 5% C02.