Aktif ve inaktif akciğer tüberkülozlu erişkin populasyonda atopi ve çevresel faktörler
Atopy and enviromental factors of an adult population with active and inactive tuberculosis
  1. Tez No: 132379
  2. Yazar: DİLEK DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Atopik hastalıklar poligenik kalıtımla geçen hastalıklardır ve immünopatogenezindeki baskın hücre yanıtı Th2 hücre yanıtıdır. Bu yanıtın oluşumunda çok sayıda genle birlikte, çevresel faktörlerin etkileşiminin sorumlu olacağı düşünülmektedir. Bu çevresel faktörler, TB ve viral enfeksiyonlar, aşılar, sigara içimi, hava kirliliği, köy yaşamı, hayvan maruziyeti, beslenme, ısınmada kullanılan yakıt gibi faktörlerdir. TB hastalığı sırasında oluşan Thl hücre yanıtı ile; Th2 hücre ve Tip 2 sitokin yanıtı baskılanır. Böylece atopik hastalıkların gelişimi önlenmiş olur. Bizde bu görüş doğrultusunda TB hastalığı olan olgularda atopinin görülme sıklığım araştırdık. Çalışmaya toplam 257 olgu alındı. Bu olgular üç gruba ayrıldı. 81 'i aktif akciğer TB'lu; aktif grup, 89'u inaktif akciğer TB'lu; inaktif grup, 87'i aktif ya da inaktif TB hastalığı olmayan kontrol grubu idi. Olguların isim, yaş, cinsiyet, sigara öyküleri sorgulandı, tam kan, PA-AC grafisi, t-IgE (N Latex Ig E mono kiti, Behring Nephelometer Systems) tetkikleri istendi. Olgulara ECRHS anketinin modifiye şekli ve cilt prick testi uygulandı. Sonuçlan kaydedildi. Aktif olguların t-IgE ortalama değeri; 49.70 IU/ml (4-416 IU/ml), inaktif olguların ortalama değeri; 128.94 IU/ml (12-806 IU/ml), kontrol grubunun ortalama değeri; 117.39 IU/ml (11-847 IU/ml) idi. Aktif olguların 10'unda (%12.3), inaktif olguların 33'ünde (%37.1), kontrol grubunun ise 27'sinde (%31.0) cilt testi (Cilt Prick Test) pozitif saptandı. Aktif olguların 12'sinde (%14.8), inaktif olguların 34'ünde (%38.2), kontrol grubundaki olguların 28'inde (%32.2) atopik öykü mevcuttu. Tüm bu istatistik verileri sonucunda; aktif olgulardaki t-IgE düzeyi, atopik öykü ve cilt testi pozitiflik oranlarını inaktif ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulduk (p0,05). Sonuçta, aktif akciğer TB'lu olgularımızda t-IgE ortalama değeri, atopik öykü ve cilt testi pozitifliği oranının, kontrol ve inaktif gruptaki olgulara göre anlamlı düşük bulunması; aktif TB hastalığının atopik hastalıkları önleyebileceği görüşünü desteklemektedir. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Atopic diseases are the diseases which pass with polygenetics and the dominate cell response in immunopathogenesis is Th2 cell response. It is considered that in the reveal of this response a lot of genes and enviromental factors are responsible. This enviromental factors are including tuberculosis and viral infections, vaccinates, cigarette smoking, air pollution, village life, diet, fuel which is used for heating etc. Thl cell response which occurs during tuberculosis disease, which is stimulated by Th2 cell and type 2 cytokine response is inhibited. So, the development of atopic diseases is prevented. According to this view, we searched the frequency of atopy in adult populations who have active and inactive tuberculosis. A total of 257 subjects were included in the study. Patients were divided in three groups. Group 1; 81 subjects with proven active pulmonary tuberculosis, Group 2; 89 subjects with inactive pulmonary tuberculosis, Group 3; 87 of them was a control group who have no active or inactive tuberculosis infections. We asked for all subjects the names, the ages, the cigarette histories and we planed to search total blood cell count, chest X-ray and total IgE (measured by the Behring Nephelometer Systems) level was measured. The modified form of the ECRHS Questionnaire and skin prick test were performed. Results were recorded. Geometric means of t-IgE level were in the active group; 49.70 IU/ml (4-416 IU/ml), in the inactive group; 128.94 IU/ml (12-806 IU/ml), in the control group; 117.39 IU/ml (11-847 nj/ml). Ten patients(12.3%) in the active group, 33 patients (37.1%) in the inactive group and 27 patients (31.0%) in the control group skin prick test was positive. Twelve patients (14.8%) in the active group, 34 patients (38.2%) in the inactive group and 28 patients (32.2%) in the control group had atopic disease history. When the statistical analysis was evaluated it was found out that the geometric means of t-IgE levels, atopic disease history and positive skin pnck test rates were significantly lower in patients with active groups than patients with inactive and control groups.( pO.001) When we searched the enviromental factors with atopy relationships in active, inactive and control groups, no significant difference in cigarette smoking, living in urban or rural areas during childhood and heating with wood, coal or central heating during childhood. As a result; geometric means of t-IgE level, atopic history and positivity skin prick test rate in active groups were significantly less than inactive and control groups. It supports the view that active TB disease may prevent atopic diseases. 31