Venom immünoterapinin erken dönemde etkinliğinin değerlendirilmesi
The efficacy of venom immunotherapy at first year
- Tez No: 132381
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYŞE SİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Amaç: An sokması sonucu sistemik reaksiyon öyküsü olan an venomuna allerjik olgularda venom immünoterapi oldukça etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmamızda sistemik allerjik reaksiyon öyküsü olan venom allerjili hastalarda hızlı etkili İT'yi uygulayarak tedavinin birinci yılında İT'nin klinik etkinliğini ve birlikte yan etkilerinin görülme sıklığım araştırmayı amaçladık. Bu çalışmamızla hızla idame doza ulaşılan VİT'nin etkinliğini değerlendirerek ülkemizde bu konuda eksik olan verilere de katkıda bulunmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya AÜTF Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı polikliniğine başvuran an sokması sonucu sistemik reaksiyon öyküsü ile başvuran 18 hasta alınmıştır. Hastalardan 14'üne hızlı venom immünoterapi başlanmış ve 4 hastada immünoterapi almaksızın doğal seyrine bırakılarak kontrol grubu olarak alınmıştır. Hastalardan 7'sine balansı ( Apis mellifera) ve 7'sine yaban ansı (Vespula species) venomu ekstreleri ile immünoterapi uygulandı. Tüm hastalann immünoterapi öncesi ve immunoterapiden bir yıl sonra deri testleri ve spesifik IgE düzeyleri ölçüldü, immünoterapi sırasında gelişen lokal ve sistemik reaksiyonlar kaydedildi. Bulgular: Hastaların ve kontrol grubunun kendi içinde ve gruplar arasında immünoterapi öncesi ve bir yıl sonrası deri testleri ve spesifik IgE düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Toplam 469 enjeksiyondan 4'ünde (0.85) sistemik reaksiyon gözlendi. Sistemik reaksiyon gözlenen tek hasta vardı (%7.1) ve bu hasta bal ansına duyarlı kadın hastaydı. Bal ansı ile yapılan enjeksiyonlarda sistemik reaksiyon oram (4/240) %1.66 idi. Ayrıca bal ansı ile tedavi sırasında gelişen lokal reaksiyon (8/240=%3.33) oram da yaban ansı ile yapılan enjeksiyonlardan (3/229=1.33) daha fazla idi. Sonuçlar: Venom immunoterapinin etkinliğini ilk bir yılda deri testleri ve spesifik IgE düzeyleri ile değerlendirilmenin mümkün olamayacağı söylenebilir. Venom immunoterapiye uzun süre devam edilmesi ve hastaların gerektiğinde epipen kullanımı konusunda uyarılmasının önemli olduğunu düşünülmüştür. VİT güvenli bir tedavi yöntemi olmasına rağmen bal ansı ile immunoterapide yan etki görülme riskinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Hymenoptera venom immunotherapy in allergic patients is a well-established treatment modality for the prevention of systemic anaphylactic reactions caused by insect stings. Objects: In this study, we evaluated early clinical efficacy and the side effect of rush venom immunotherapy. Methods: Fourteen patients who had history of systemic allergic reactions to insects stings were included in the study. All patients were allergic to honey bee or yellow jacket venom. They were treated with rush venom immunotherapy regimen. Seven and 7 patients were received Apis mellifera antigen extract, Vespula spp. antigen extract, respectively. Clinical and laboratory evaluations including skin tests and specific IgE measurements were performed before and after one year of immunotherapy. Local (LR) and systemic reactions (SR) due to immunotherapy injections were recorded. Results: There were no differences in skin tests and specific IgE levels between before and after one year of immunotherapy (p>0.05). No difference was also found between all parameters of patient and control groups before and after one year of therapy. We observed 4 injection-related SRs (%0.85 of all injection given) in one (%7.1) patient. Only one patient treated with bee venom extract were experienced SRs (%0.85). There were not any SRs in patients receiving yellow jacket venom extract. The number of LRs was higher in patients treated with bee venom extract (%3.33) compared with in patients receiving yellow jacket venom extract (% 1.33). Conclusion: The clinical efficacy of venom immunotherapy couldn't determined enough with skin tests and specific IgE levels at first year. Venom immunotherapy should be continued and patients should carry epinephrine (Epi-Pen) as a rescue medication. Whereas RIT was found to be safe, treatment with bee venom extract is a risk factor for side effects in venom immunotherapy. 39