Atipik pnömonilerde klinik, serolojik, rutin laboratuvar ve radyolojik değerlendirme
Cilinical, serological, laboratory and radiological appraising in atypical pneumonias
- Tez No: 132408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Son yıllarda atipik pnömonilerin tüm pnömoniler içinde görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bazı durumlarda atipik ve tipik pnömoni ön taraşının erkenden konulması tedavi yaklaşımında zorunludur. Bu nedenle bu çalışmada amacımız atipik pnömonili hastalardaki klinik, radyolojik ve laboratuvar özelliklerim irdelemektir. Bu amaçla son 14 ayda polikliniğimizde izlenen ardışık tipik ve atipik pnömonili olguların klinik, radyolojik ve laboratuvar, tedaviye yanıt durumları retrospektif olarak İncelemeye alındı. Her iki grupta da 30'ar olgu vardı. Gruplar arasında yaş ve cins özellikleri açısından istatistiksel farklılık yoktu. Her iki grupta da başvuru aylan açısından çoğunlukla sonbaharda başvurmuş olduğu tespit edildi. Atipik pnömoni grubundaki hastalarda lökosit ve kreatin fosfokinaz enziminde artış, balgam direkt bakılmasında bol PMNL varken hiç basil görülmemesi, balgam kültüründe normal flora üremesi, akciğer grafisinde birden fazla zonda infiltrasyon ve bronkovasküler izlerde artış vardı. Tipik pnömoni grubundaki hastaların ise diğer gruba göre ilk sedimentasyon, CRP, lökosit sayısmda belirgin artış vardı. Balgamm direkt bakılmasında gram (+) koklar, balgam kültürde normal flora üremesi, akciğer grafisinde birden fazla zonda heterojen infiltrasyon tespit edildi. Sigara kullanımı ve ek bir hastalığın bulunması hastanın tedaviye yanıtını azalttığı, tedavi süresinin uzamasına neden olduğu gözlendi. Tedavi öncesi öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, gece terlemesi, iştahsızlık, halsizlik, yan ağrısı gibi semptomlarla başvuran hastaların, tedavi sonrası öksürük dışındaki diğer yakınmalarının tamamen iyileştiği görüldü. Sonuçta; tipik ve atipik pnömoni ayırımında kullanılabilecek basit parametrelerin ortaya konulacağı daha geniş prospektif çalışmalara gereksinim olduğu görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The incidence of atypical pneumonia has increased recently, compared to other types of pneumonia. In some cases, it is necessary to make an early diagnoise as typical or atypical before giving a proper treatment. Therefore, the present study aims to examine the clinical, radiological and laboratory findings about the cases with atypical pneumonia. For this purpose, the clinical stages and radiological and laboratory findings of the cases with typical and atypical pneumonia, followed in our polyclinics in the last fourteen months, and their response to the treatment were put under examination. There were 30 cases in both groups and no statistical differences in sex and age. Mostly, it was in autumn that both groups applied to the polyclinics. An increase in leukocyte and creatinine phosphokinase enzymes were seen in the cases of atypical pneumonia group. Besides, in the direct examination of sputum, it was observed that PMNL existed. However, there was no bacillus. Normal flora proliferation was followed in the sputum culture. Heterogenous infiltration in more areas, and an increase in bronchovascular paths were determined in the lung radiograph. In the cases of the typical pneumonia group, it was observed that there was an outstanding increase in the leukocyte number, CRP and the first sedimentation. Gram (+) cocci and normal flora existence were observed in the direct examination of the sputum. In addition, heterogenous infiltration was determined in more areas in the lung radiograph. Smoking and an additional disease caused a decrease in the response to the treatment and prolongation of the treatment. It was observed that the patients with the pretreatment symptoms of cough, sputum excretion, chest pain, nocturnal sweating, asthma, anorexia,debility and side pain recovered from all the complaints except for cough after the treatment. As a result, it was found out that more detailed studies should be carried out to determine the simple parameters that could be used in the discrimination of typical and atypical pneumonia.