Dehidropiandrosteronun deneysel olarak renal iskemi-reperfüzyon yapılmış böbrek üzerine etkisi
- Tez No: 132422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Özet Renal iskemi-reperfüzyon (İ/R) hasarının patogenezinde toksik oksijen radikallerinin rolü büyüktür. Dehidroepiandrosteron (DHEA) adrenal glandların sekrete ettikleri başlıca hormonlardan birisidir. Son yıllarda bazı organlarda çeşitli şekillerde oluşturulan oksidatif hasarı önlediği ve bazı antioksidantların doku düzeylerini değiştirdiği bulunmuştur. Çalışmanın amacı DHEA'un renal l/R hasarına karşı koruyucu rolünün olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmada her biri 7 Yeni Zelenda tavşanından oluşan üç grup oluşturuldu. İ/R grubuna ve DHEA gruplarına 60 dk sol renal arter iskemisi sonrası reperfıizyon uygulandı. DHEA grubuna operasyondan 3 saat önce 50mg/kg DHEA, İ/R grubuna ise DHEA ile eşit hacimli serum fizyolojik subkutan olarak uygulandı. Kontrol grubuna İ/R veya ilaç tedavisi uygulanmadı. Yirmidört saatlik reperfıizyon periyodundan sonra hayvanlar sakrifıye edilerek elde edilen sol renal dokularında süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri ve lipit peroksidasyon göstergesi olarak malondialdehit (MDA) düzeyleri çalışıldı. İ/R grubunda, DHEA ve kontrol grubuna göre SOD ve KAT aktiviteleri daha düşük bulunurken (sırasıyla p=0.002, p=0.014 DHEA için, p=0.005, p=0.014 kontrol için), MDA düzeyiler daha yüksek olarak ölçüldü (sırasıyla p=0.022 ve p=0.035). DHEA grubunda enzim aktiviteleri ve MDA düzeyi kontrol grubununkine yakın değerde bulundu. Renal doku GSH-Px aktiviteleri gruplar arasında farklılık göstermedi(p>0.05). Bizim bulgularımız renal İ/R hasarının önlenmesinde DHEA'un etkili olabileceğini ve bu etkisini dokuda enzim aktiviteleri üzerinden oluşturabileceğini göstermektedir. 58
Özet (Çeviri)
Summary Free oxygen radicals can play an important role in the pathogenesis of ischemia- reperfusion (I/R) injury. Dehydroepiandrosterone (DHEA) is one of the hormones secreted from adrenal glands, and in some studies it was shown that DHEA has antioxidant properties. hi this study, we investigated whether DHEA has protective role against to renal I/R injury. Twenty-one rabbits were divided into three groups. Rabbits were subjected to 60 min of left renal pedicle occlusion followed 24 hours of reperfusion. DHEA (50 mg/kg) (I/R + DHEA group) or equal volume of physiologic saline (I/R group) was administered 3 hours prior to ischemia. Control group was performed only laparotomy without I/R, DHEA or physiologic saline. At the end of the reperfusion periods, rabbits were decapitated. Renal tissues were taken for determination of malondialdehyde (MDA) levels and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px) activities. In the I/R group, while renal SOD and CAT activities were significantly lower, (p=0.002, p=0.014, p=0.005, p=0.014) MDA levels were significantly higher than in the I/R + DHEA group and controls.(p=0.022, p=0.035) In the I/R + DHEA group, enzyme activities and MDA levels were similar to the controls. There was not significant differences in term of renal GSH-Px activity among the groups. (p>0.05) It was suggested that DHEA may protect renal tissue against oxidative damage due to reperfusion following ischemia, by increasing some antioxidant enzyme activities. 59