Testosteron ve dehidroepiandrosteronun sıçanlarda kalp dokusu ve oksidatif stres parametrelerine etkisi
The assessment of the i̇mpact of testosterone ond dehydroepiandrosterone on hearth tissue and oxidative stress parameters in rat
- Tez No: 359588
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Testosteron ve Dehidroepiandrosteronun Sıçanlarda Kalp Dokusu ve Oksidatif Stres Parametrelerine Etkisi Bu tez çalışmasında amaç testosteron ve dehidroepiandrosteron (DHEA)'un akut ve kronik uygulanmasının Sprague-Dawley cinsi sıçanlarda ekokardiyografik, patolojik, biyokimyasal ve oksidatif stres parametrelerine etkileri araştırılmasıdır. Çalışmamızda temel olarak sıçanlarda subkronik ve subakut testosteron ve DHEA'nın ekokardiyografik parametrelere, kalpte oluşturdukları morfolojik değişikliklere ve oksidatif stress parametlerine etkisi kontrol grubu ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Assessment of The İmpact of Testosterone ond Dehydroepiandrosterone on Hearth Tissue And Oxidative Stress Parameters in Rat The aim of this study is to asses the impact of subacute and subchronic administration testosterone and dehydroepiandrosterone on echocardiographic, pathologic and oxydative stress parameters in Sprague-Dawley rats. In our study, we compared the impact of subacute and subchronic administration testosterone and dehydroepiandrosterone on echocardiographic and morphological parameters in heart and oxydative stress markers with the control group.