Unirateral üreteral obstrüksiyonda diüretik renografi ve renal doppler ultrasonografinin tanı değeri
Diagnostic value of diuretic renography and renal doppler ultrasonography in unilateral ureteral obstruction
- Tez No: 132430
- Danışmanlar: PROF. DR. AZAM DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı; unilateral ureteral obstrüksiyon tanısında noninvaziv yöntemler olan renal doppler ultrasonografi ve diüretik renografinin tanı değerini araştırmaktır. Çalışmaya yaşlan 6-78 arasında olan (ortalama: 39±18) 31 'i erkek (%62) ve 19'u kadın (%38) 50 hasta alındı. Obstrüktif taraf, 27 hastada (%54) sağ, 23'ünde ise (%46) sol idi. Obstrüksiyon; hastaların 43'ünde (%86) taş, 4'ünde (%8) ureteral darlık, 1'inde (%2) mesane tümörü, Tinde (%2) üreterosel ve 1'inde (%2) benign prostat hiperplazisine bağlı idi. Bütün hastalara renal doppler ultrasonografi yapılarak her iki böbreğe ait rezistivite indeksi (Rl) değerleri hesaplandı. Ayrıca tüm hastalara diüretik renografi çekilerek her iki böbreğin glomeruler filtrasyon hızları (GFR) ve radyoizotopik maddenin eliminasyon yarı ömrü (Tı/2) tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate diagnostic value of diuretic renography and renal doppler ultrasonography, noninvasive methods in unilateral ureteral obstruction. Fifty patients, 19 of them are female (38%) and 31 of them are male (62%), were included in the study. The age range of the patients was 6-78 years (mean: 39±1 8). Obstructive side was at the right in 27 patients (54%). It was at the left in 23 patients (46%). Obstruction was due to urolithiasis in 43 of the patients (86%), ureteral stricture in 4 of the patients (8%), bladder tumor in 1 of the patients (2%), ureterocele in 1 of the patients (2%), benign prostatic hyperplasia in 1 of the patients (2%). Renal doppler ultrasonography was applied to all the patients and the values of resistive index (Rl) belonging to both kidneys were calculated. In addition, by diuretic renography for all the patients, glomerular filtration rate (GFR) and half-time drainage (T1/2) of both kidneys were detected.