Klasik 6 kadran prostat biyopsisi yapılmış ve nodüler hiperplazi rapor edilmiş ancak PSA yükseklikleri devam eden hastalarda transrektal ultra sonografi eşliğinde yapılan çoklu kadran prostat biyopsilerinin prostat adenokarsinoması tanısındaki yeri
  1. Tez No: 132434
  2. Yazar: ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
(VII) ÖZET Parasagital sekstant prostat biyopsisi sistematik prostat biyopsisi olarak yaygın kabul görmüştür. Biz çalışmamızda daha önce TRUS eşliğinde klasik 6 kadran prostat biyopsisi yapılmış ve sonucu negatif (belign prostat hiperplazisi) rapor edilmiş, halen serum PS A yüksekliği devam eden ve/veya DRM bulgusu anormalliği devam eden hastalarda 6, 8, 10, 12 kadran prostat biyopsisi prosedürünü uyguladık. 1999-2003 yıllan arasında serum PSA düzeyi yüksekliği ve DRM anormalliği devam eden ve daha önce klasik 6 kadran prostat biyopsisi yapılmış ve negatif sonuçlanmış, halen alt üriner sistem yakınmaları devam edeni 17 erkek hasta değerlendirildi. İlk yapılan 6 kadran prostat biyopsileri negatif sonuçlanan tüm hastalarda, ikinci aşamada uygulanan 6 kadran(lateral ve posterior), 8 kadran (sekstant + apikal TZ), 10 kadran (8kadran + bazal TZ) ve 12 kadran (10 kadran + periüretral) kanser saptama oranlan açısından birbirleri ile karşılaştınldı. Ortalama hasta yaşı 66.6 (48-90), ortalama serum PSA düzeyi 6.79 ng/ml (5-104 ng/ml), ortalama prostat hacmi 56.02 cc. (40-65 cc). Tekrarlanan birinci ve ikinci seans prostat biyopsileri arasındaki süre ortalama 9.6 (2-36) aydır. Toplamda 50 hastanın biyopsi spesmenlerinde CaP tanısı kondu. İlk yapılan prostat biyopsisi sonucu negatif rapor edilen hastalarda yapılan ikinci aşama 6 kadran, 8 kadran, 10 kadran ve 12 kadran prostat biyopsisi ile % 17.09, %28.20, %38.46 ve %42.73 oranında prostat kanseri tanısı konmuştur. 12 kadran prostat biyopsisinini anlamlı oranda daha fazla kanser tanısı ile sonuçlandığı görüldü. TRUS rehberliğinde yapılan prostat biyopsileri, parmak rehberliğinde yapılan prostat biyopsilerinden daha değerlidir. 12 kadran prostat biyopsisi protokolünün, standart sekstant biyopsilerden daha değerli olduğu ve prostat hacmi 50 cc.'den daha büyük olan hastalarda ilk seçenek olarak uygulanabileceği saptandı. Bu yöntemle saptanan tümörler klinik olarakta önemlidir. Sextant biyopside negatif sonuç alınan hastalarda en az bir kez re-biyopsi yapılmalıdır. Re-biyopsi için 12 kadran prostat biyopsisi iyi bir seçenektir. Biyopsileri 6 kadran yapılacak hastalarda prostat biyopsi iğnesi laterale yönlendirilmelidir. TUR-P'nin prostat kanseri tanısında diagnostik açıdan bir araç olarak kullanımı uygun değildir. 53
Özet (Çeviri)
(VIII) SUMMARY Parasagittal sextant biopsy is widely adopted as a standart prostate biopsy scheme. We practiced to evaluate prospectively the diagnostic yield of 6, 8, 10, 12-sample ultrasound- guided needle biopsy procedure for prostate cancer in underwent transrectal ultrasound- guided needle sextant biopsy and all patients with prior a negative biopsy (belign prostatic tissue) with elevated serum prostate specific antigen and/or abnormal digital rectal examinations findings. 1 17 males who patients with belign firstline sextant prostate biopsies diagnoses and presented with lower urinary tract systoms, were evaluated with DRM and serum prostate specific antigen (PSA) measurements between 1999-2003. In all cases with first negative parasagittal sextant biopsies, secondline tissue sampling methods, that is to say 6-sample (lateral and posterior), 8-sample (sextant + apical TZ), 10-sample (8-sample + basal TZ) and 12 sample (10-sample + periurethral) were compared with each other. Mean patients age was 66.6 (48-90), mean serum PSA level was 16.79 ng/ml (5-104 ng/ml), mean prostate volume was 56.02 cc. (40-65 cc). Mean interval between the firsline- secondline prostate biopsies was 9.6 (2-36) months. A total of 50 cancer cases were diagnosed on biopsy specimens. Secondline 6-sample, 8-sample, 10-sample and 12-sample detected prostate cancer in % 17.09, %28.20, %38.46 and %42.73 of patients with prior negative firstline sextant prostate biopsy respectively. 12-sample prostate biopsy resulted in significantly more cancer diagnoses.TRUS-guided prostate biopsies are more valuable than digitally guided biopsies. 12-sample prostate biopsy scheme is more valuable than the 6, 8, 10-sample schemes. It can be employed as firstline biopsy scheme in patients whose volumes are greater than 50 cc. The tumors diagnoses via this method are clinically significant. Patients with negative sextant biopsies should be biopsied once more at least. 12-sample prostate biopsy is a good re-biopsy scheme. If a 6-core biopsy procedure is to be made, biopsies should be directed to the lateral peripheral zone. TUR-P is not an approriate diagnostic tool in prostate cancer. 54