BPH'nın tedavisinde aralıklı (intermittan) alfa1 -bloker uygulamasının değeri
  1. Tez No: 132435
  2. Yazar: HAKAN YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda BPH'nın medikal tedavisinde kullanılmak amacıyla değişik alfa bloker ajanlar geliştirilmiştir. Buna paralel olarak da medikal tedavi kullanımı gittikçe yaygınlaşmış ve sağlık harcamalarındaki maliyeti daha geniş yer tutmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı; ilaç etkinliğini azaltmaksızın, ilave yan etkiler oluşturmadan, aralıklı alfa bloker kullanım konseptini irdelemek ve maliyetin düşürülmesini sağlamaktır. İnfra vezikal obstrüksiyon nedeniyle 2001-2003 yılları arasında GATA Üroloji polikliniğine müracaat eden 140 hasta çalışmaya alındı. Hastaların Qmax, Qort, IPSS, rezidü idrar miktarları ve yaşam kalite değerleri ilk başvurduklarında ve 3. ayda ölçüldü. Hastalar rastgele 3 gruba ayrıldı. 1. grup her gün, 2. grup aralıklı (intermittan) ilaç kullandı, 3. grup ilaç kesilerek 3 ay daha takip edildiler. Çalışmanın birinci bölümündeki 3 aylık süre içerisinde 20(%14) olgu tedaviden fayda görme kriterlerini karşılamadığı için çalışma grubundan çıkarıldı. Bir olgu (% 0.6) redrograd ejekülasyon, 3 (%2.4) olgu Şiddetli baş dönmesi ve senkop olmak üzere toplam 4 (%3) hasta yan etkiler nedeniyle çalışmayı bıraktılar. Düzenli takiplere gelmeyen 16 (%11) olgu çalışmadan çıkarıldı. Üçüncü ayın sonunda hastaların IPSS'leri 12.6±5.4, Qmax 12.3±4.5 olarak bulundu. Gruplara ayrıldıktan sonraki IPSS ve Qmax ları sırasıyla 1. grup için 7.6±3.2 ve 14,1±4,5, 2. grup için 8±4.2 ve 15,0±5, 3. grup için 11,2±4,8 ve 10,8±4,3 olarak tespit edildi. 6 aylık çalışma sonucunda 1 ve 2. gruplar aynı bulunmuştur. Sonuç olarak BPH'nın medikal tedavisinde aralıklı alfa bloker kullanımı, ilave yan etkiler oluşturmaksızın devamlı ilaç kullanımına eşdeğer tedavi etkinliği sağlamaktadır. 53
Özet (Çeviri)
Different types of alpha-blocker agents have been used in the treatment of BPH (Beningn Prostatic Hiperplasia). In parallel to this, as well as widely used medical treatment options, economic implications have become more important. The purpose of this study is to determine the consept of alpha-blocker therapeutic agents with a similar efficacy and without extra side effects. 140 patients with infra vesical obsturctions who were admitted to GAT A Urology Department between 2001 and 2003 were included in the study. Qmax, Qave, IPSS, residual urine volumes and quality of life symptom index were noted in the firs visit and 3 mounts later. The patients were randomised into 3 groups. First group received the drug daily and the second group took it intermittantly while the third group discontinued 3 months later. In the first 3 months, 20 (%14) patients could not match the criteria of the study and were excluded from the study. 1 patient (%0.6) had retrograde ejaculation, 3 patients (%2,4) had severe dizziness and syncope. A total of 4 patients (53) were excluded from the study because of side effects 16 patients (%1 1) were also excluded because of irregular visits. At the end of 3 months, IPSS and Qmax was found as 12.6±5.4 and 12.3±4.5 respectively. After the seperation of the groups, IPSS and Qmax was found as 7.6±3.2 and 14.1±4.5 for the first group, 8±4.2 and 15±5.3 for the second and 11.2±4.8 and 10.8±4.3 for the first group. At the end of 6 months, the therapeutic responses of the first and the second group was found as the same. As a result, intermittent alpha-blocker therapy in the treatment of men with BPH was found as effective as the continuous use with no side effects. 54