Böbrek tümörlerinin tedavisinde nefron koruyucu cerrahi yaklaşım (26 olguya ait sonuçlar)
  1. Tez No: 132445
  2. Yazar: ALİ CENKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Nefron koruyucu cerrahi lokalize böbrek hücreli karsinomlu hastalar için etkin bir tedavi yöntemidir. Mutlak endikasyonlu hastalarda böbrek replasmanı tedavisine ihtiyaca bir alternatiftir ve yaşam kalitesini arttırır. Seçilmiş gelecekte karşı böbrek fonksiyonunu tehdit edecek sistemik ve lokal hastalığa sahip olanlarda etkilenmemiş böbrek fonksiyonunu koruyarak kabul edilebilir bir kansere özel sağkalım sunar. Karşı taraf böbreği normal, 4 cm ve daha küçük, tek odaklı tümörü olanlarda uygulanan elektif nefron koruyucu cerrahi % 0-3 lokal rekürrens sunar ve % 90-100 kansere özel sağkalım gösterir. Biz Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde böbrek hücreli karsinom nedeniyle 22 hastada, anjiyomiyolipom nedeniyle 4 hastada uyguladığımız toplam 26 nefron koruyucu cerrahinin sonuçlarını sunduk, bulguları literatür bilgileriyle karşılaştırdık. Sonuç olarak; nefron koruyucu cerrahinin böbrek parankim tümörlerinin tedavisinde radikal nefrektomiye alternatif önemli bir cerrahi tedavi olduğu kanısına vardık. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nephron sparing surgery is effective therapy for patients with localized renal cell carcinoma. In those with imperative indications it represents an alternative to the need for renal replacement therapy and it increase live quality. In select patients with systemic co-morbidities that threaten global renal function nephron sparing surgery preserves unaffected nephrons with acceptable cancer specific survival. Elective partiel nephrectomy for patients with a unifocal tumor of 4 cm or less and a normal contralateral kidney is associated with a 0% to 3% risk of local recurrence and a 90% to100% cancer specific survival rate. Here we report 26 patients undergone nephron sparing surgery; 22 of which had renal cell carcinoma and of 4 had angiomyolipoma and we compared the results with the literature. As a results nephron sparing surgery is an alternative treatment modality compared to radical nephrectomy. 57