Renal kortikal tümörlerin tedavisinde açık ve laparoskopik radikal nefrektomilerin klinikopatolojik analizi
The clinicopathologic analysis of open and laparoscopic radical nephrectomies for the treatment of renal cortical tumours
  1. Tez No: 248715
  2. Yazar: İYİMSER ÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Renal hücreli kanser, erişkinlerde görülen kanserlerin %3'ünü oluşturmaktadır ve üçüncü en sık ürolojik kanserdir. 1960'lı yıllarda Robson radikal nefrektominin operasyonel prensiplerini tanımlamış ve bu yöntem lokalize renal hücreli kanser tedavisinde altın standart haline gelmiştir. Clayman ve ark.'nın 1990 yılında ilk laparoskopik nefrektomiyi yapmalarından beri bu yöntem giderek ilgi toplamış ve günümüzde birçok merkezde radikal nefrektomi, laparoskopik olarak yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada amacımız, kliniğimizde laparoskopik ve açık radikal nefrektomi uygulanan olguların operasyonel verilerini ve onkolojik takiplerinden elde edilen verilerini retrospektif olarak değerlendirmek ve bu parametreler açısından bu iki yöntem arasındaki farklılıkları ortaya koymaktır.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda renal kortikal tümör nedeniyle açık radikal nefrektomi (ARN) geçiren 39 ve laparoskopik radikal nefrektomi (LRN) geçiren 42 hastanın Gazi Üniversitesi dosyaları ve Üroonkoloji dosyaları taranmıştır. Hastaların demografik verileri, operasyon süresi, kanama miktarı, cilt kesi uzunluğu, komplikasyonlar, hospitalizasyon süresi gibi klinik verileri ve histopatolojik incelemelerinden elde edilen veriler kaydedilmiştir.Hastaların ortalama yaşları; LRN grubunda 56,9 (36-85), ARN grubunda ise 61,6'dır (33-83) (p:0,097).
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinoma (RCC) accounts for 3 % of all cancers in adults and is the third commonest urological malignancy. Robson presented the operative principles of radical nephrectomy in the 1960s, which became the ?gold standard? treatment for localized RCC. Since Clayman and colleagues in 1990 performed their first laparoscopic nephrectomy, the method has reached increasing enthusiasm and radical nephrectomy has been started to be made with laparoscopic method in most of the centers. In this study we aimed to retrospectively assess the operational and oncologic data?s of the patients who were performed laparoscopic or open radical nephrectomy in our clinic and to reveal the differences of these techniques in terms of these parameters.Gazi University and urooncology files of 39 patients who were performed open radical nephrectomy (ORN) and 42 patients who were performed laparoscopic radical nephrectomy (LRN) in Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Urology were analyzed. The demographic parameters, the clinic data?s such as operation time, estimated blood loss, incision length, complications and hospitalization time and data?s obtained from histopathologic analyzes were recorded.The mean age of the patients were; 56,9 (36,85) in LRN group and 61,6 (33-83) in ORN group (p:0,097).