Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromlu hastaların tedavisinde alfa bloker ve antibiyotiğin etkinliğinin kıyaslanması ve sonuçların kronik prostatit semptom indeksi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of alpha blockers and antibiotics in chronic prostatitis / chronic pelvic pain syndrome and the assessment of the results with the chronic prostatitis symptom index
- Tez No: 132446
- Danışmanlar: PROF. DR. A. CÜNEYİD İŞERİ, YRD. DOÇ. DR. TEMUÇİN ŞENKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI.OZET Amaç: Kronik prostatit etyolojisi, patogenezi ve tedavi yaklaşımlarındaki belirsizlikler ve arayışlar nedeni ile son yıllarda üzerinde en çok çalışma yapılan sağlık sorunlarından birisi haline gelmiştir. Bu ileriye dönük çalışmada, hastalığın kategorik incelemesinden bağımsız olarak alfa bloker veya antibiyotikleri bulgu ve semptomlarda meydana getireceği düzelmelerin incelenmesi ve düzelme oranlarının tedavinin türü ve hastalığın kategorisi ile ilişkili olup olmadığının irdelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2001, Haziran 2003 tarihleri arasında üroloji polikliniğine kronik pelvik ağrı yakınması ile başvuran hastalar çalışmaya alındılar ve başvuru sırasına göre iki gruba randomize edildiler. 30 hastaya alfa bloker, 30 hastaya da antibiyotik verildi. Tedavi 3 hafta sürdürüldü. Tedavi öncesi ve sonrası dört kadeh testi ve üroflovmetri uygulandı.Semptom değerlendirmesi Kronik Prostatit Semptom İndeksi ile yapıldı. Hastalar NIH sınıflamasına göre kategorize edildi ve sonuçlar kategorilere göre ayrı ayrı değerlendirildi. Bulgular: NIH-KPSİ'de %33 düzelme kriterine göre hastalar tedaviye yanıt verenler ve vermeyenler olarak ayrıldılar.Buna göre antibiyotik grubu tedaviye %33.3, alfa bloker grubu da %40 yanıt verdi. Antibiyotik grubunda Qmax dışında tüm parametreler düzeldi.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE EVALUATION OF THE EFFECT OF ALPHA BLOCKERS AND ANTIBIOTICS IN CHRONIC PROSTATITIS / CHRONIC PELVIC PAIN SYNDROME AND THE ASSESSMENT OF THE RESULTS WITH THE CHRONIC PROSTATITIS SYMPTOM INDEX Purpose: Recently, chronic prostatitis had been subject to several investigations, because its pathogenesis is not yet clearly defined and a single effective treatment is not established. In that prospective study, patients with pelvic pain, were randomly treated with antibiotic or alpha blocker regardless of the prostatitis category and the symptomatic improvement was correlated with the treatment and the prostatitis category. Materials and Methods: Between October 2001 and June 2003, patients having referred for pelvic pain were treated with alpha blockers or antibiotics depending on the referral number. A total of 60 patients were treated in each group during 3 weeks, after evaluation of NIH-CPSI, uroflowmetry and 4 glass test. The evaluation was repeated following the treatment. Results: A 33% decrease in NIH-CPSI was taken as good response to the treatment given.