Toplu iş sözleşmesinin uygulanma alanı
The field of application of collective agreement
- Tez No: 132453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, 7 Kasım 2012 tarih ve 28460 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Böylelikle, sendikal hakları düzenleyen 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ile toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavta ilişkin hakları düzenleyen 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu birleştirilmiştir. Bu birleşmeyle birlikte, toplu iş hukukunun en önemli unsurlarından biri olan toplu iş sözleşmelerinin uygulanma alanında çeşitli değişiklikler meydana gelmiş ve bu değişikliklerin incelenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla tezimizde toplu iş sözleşmesinin kişiler, yer ve zaman itibariyle uygulanma alanı, eski ve yeni Kanun metinleri karşılaştırılarak, doktrindeki görüşlerden ve Yargıtay kararlarından da faydalanılarak incelenmiş ve 6356 sayılı Kanun kapsamında meydana gelen değişiklikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Act of Trade Unions and Collective Agreement numbered 6356 was publis-hed in the Official Gazette numbered 28460 on 7 November 2012 and has came into force. Thus, the Act of Trade Unions numbered 2821 which organized rights about trade unions and the Act of Collective Agreement, Strike and Lockout numbered 2822 which organized rights about collective agreement, strike and lockout have been integrated. With this integration, various changes have occured in the field of application of collective agreements which are one of the most important elements of collective labour law. Because of this, a need has appeared about examination of these changes. With this target in our thesis, the field of application of collective agreement about individuals, location and time has been examined through comparing old and new law texts, benefitting from the opinions of the doctrine and Supreme Court verdicts and changes which occured with the Act numbered 6356 have been evaluated.