Sidenafil sitratın ejakülasyon süresine ejakülasyon sonrası penil rijiditeye ve ejakülasyon sonrası ikinci rijid ereksiyon sürecine etkileri
The effects of sildenafil citrate on ejaculation duration, penile rigidity and postejaculatory penile rigidity
  1. Tez No: 132454
  2. Yazar: MEHMET İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Sildenafil sitratın ejakülasyondan sonraki dönemde penis rijiditesinin kalitesine, süresine, ejakülasyondan sonraki ikinci rijid ereksiyona kadar geçen süreye ve ejakülasyon sonrası ikinci ereksiyonun kalitesine etkilerinin araştırıldığı iki çalışma yapıldı. Her iki çalışmaya yazılı ve sözlü onayı alınan 30'ar denek alındı. Her iki grubta çalışma kriterlerine uyan 22'şer olgunun verileri değerlendirildi. Çalışma çapraz karşılaştırmalı çift-kör randomize ve plasebo kontrollü yapıldı. Birinci gruba SS ve P verildi. Görsel uyarı ve vibrasyonla ejakülasyondan sonra, görsel uyarı ve vibrasyon kesildi. İkinci gruba SS ve P verildi. Görsel uyan ve vibrasyonla ejakülasyondan sonra, vibrasyon kesildi fakat görsel uyarıya devam edildi. Aynı uygulama en erken bir hafta en geç 15 gün içinde tekrarlandı. Birinci çalışmanın sonunda SS vibrasyon süresini P'ya göre uzattı fakat fark istatistiksel olarak anlamsızdı. Sildenafil sitrat P'ya göre ejakülasyondan sonraki dönemdeki penis rijidite kalitesini artırdı ve ereksiyon kayıp süresini uzattı. 51İkinci çalışmada SS, P'ya göre vibrasyon süresini anlamlı şekilde uzattı. Sildenafil sitrat alan olgularda P alan olgulara göre ejakülasyondan sonraki dönemde penis rijiditesi en düşük rijidite değerine kadar daha uzun süreli ve daha kaliteli devam etti. Sildenafil sitrat alanlarda P alanlara göre, ejakülasyon sonrası penis rijiditesi ikinci rijid ereksiyona kadar daha kaliteli devam etti. Sildenafil sitrat alanlarda P alanlara göre, ejakülasyondan sonraki ikinci rijid ereksiyona kadar geçen süre kısaydı fakat fark istatistiksel olarak anlamsızdı. Sildenafil sitrat alanlarda P alanlara göre ejakülasyondan sonraki ikinci rijit ereksiyon daha kaliteliydi fakat fark istatistiksel olarak anlamsızdı. Hem ejakülasyon sağlamak için vibrasyon süresinin uzaması hem de ejakülasyon sonrası uç ve kök rijidite eğri altı alanlarının daha yüksek oranda olması SS kullanan olgularda cinsel ilişki süresini uzatabilecektir. İkinci kez ilişki isteyen olgularda daha kolay ereksiyon sağlayabilecektir. Ayrıca laboratuvar şartlarında ejakülat veremeyen olgularda ejakülasyon verilmesine yardımcı olabilecektir. Düzeneğimiz ejakülasyon ve detümesans fizyolojisi incelemelerinde erken boşalmada ilaç etikisini değerlendirme modeli olarak kullanılabilir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to evaluate effect of sildenafil citrate on quality and duration of penile rigidity during postejaculation period and duration of second rigid erection after previous ejaculation. Informed consent was obtained from each subject before entry into the study. Two separate studies were performed. For each group 30 healthy subjects was selected. In each study arm there were 22 evaluable cases. A double blind, crossover, plasebo-controlled study design was used. Sildenafil citrate or placebo were administered to first group, visual stimulus and vibration were performed and after ejaculatin visual stimulation and vibration were discontinued. Sildenafil citrate or placebo were administered to second group, visual stimulus and vibration were performed and after ejaculation visual stimulus were continued, but vibration was canceled. Same aplication vas performed in day of 7-15. 53In the first group sildenafil citrate prolonged the vibration duration when compared to placebo, however, this was not statistically significant. Sildenafil citrate increased quality of penile rigidity and duration of erection during post ejaculation time rather than placebo. In the second group, sildenafil citrate as compared with placebo significiantly decreased the vibration duration, increased duration and quality of penis rigidity after post ejaculation period, prolonged the quality of penile rigidity until second rigid erection, decreased the duration to second erection, but this is not statistically significant. Sildenafil citrate as compared with placebo improved quality of second rigid erection, but this is not statistically significant. In patient taking sildenafil, both the prolonged duration of vibration before ejaculation and higher area under curves of penile base and tip rigidities following ejaculation, might imply that these cases might obtain longer duration of sexual intercourse. Besides, this way might assist patients who can not supply ejaculate in laboratorv conditions. 54