Kliniğimizde uygulanan fakik-İOL implantasyonu sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 132472
  2. Yazar: MEHMET TAYLAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Aralık 2001 -Ocak 2003 tarihleri arasında yaptığımız bu prospektif çalışmada 13 hastanın 20 gözüne ön kamara fakik ZSAL-4 tipinde lens implantasyonu yaptık. Yüksek miyopinin düzeltilmesini amaçladığımız bu çalışmada; ameliyat öncesi olguların ortalama refraksiyon kusuru -13.11 ± 3.39 iken, ameliyat sonrası bu değer -0.96 ± 0.55 olarak tespit edildi. Ameliyat sonrasında manifest refraksiyon kusuru olguların %60'mda ±1.0 D, %100'ünde ±2.0 D veya altında olarak bulundu. Ayrıca ameliyat sonrası birinci haftanın sonunda, vakaların %75'inde görme keskinliğinde artış kaydedildi. Snellen eşeline göre görme keskinliğindeki bu artışın ortalama 2.13 ± 0.99 sıra olduğu gözlendi. Olguların ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası ortalama göz içi basınçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlemedik (p> 0.05). Aynı şekilde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası ortalama kornea keratometrik değerlerinde de istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit etmedik (p> 0.05). Vakaların hiçbirisinde katarakt, retina dekolmanı, glokom ve endoftalmi gibi fakik göz içi lens implantasyonu sonrası gelişebilecek komplikasyonlar görülmedi. Olguların %20'sinde görme keskinliğini azaltmayan göz içi lens üzerinde hafif pigment depozitleri gözledik. Bir vakada ise subklinik bir enflamasyona bağlı, görme keskinliğinde azalma ve göz içi tansiyonunda yükselme yapmayan sinesi posterior geliştiğini tespit ettik. Topikal steroidler ile kontrol altına aldık. ZSAL-4 fakik ön kamara göz içi lens implantasyonu ile yüksek miyopinin tashihinde etkin ve öngörülebilir sonuçlar elde edilebilmektedir. Anahtar kelimeler : Yüksek miyopi, Fakik ön kamara göz içi lens implantasyonu 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between December 2001 and January 2003, we implanted anterior chamber phakic ZSAL-4 lenses into 20 eyes of 13 patients this prospective study. We aimed to correct high myopia in this study; mean preoperative refraction of cases was -13.1 1 ± 3.39 while it was -0.96 ± 0.55 postoperatively. Postoperative latent refraction was ± 1.0 D in 60%, ± 2.0 D in 100% of the cases. Additionally, increase in vision was detected in 75% of the cases at the first week follow-up visit. The visual acuity increased to mean 2.13 ± 0.99 lines according to the Snellen chart. Preoperative and postoperative mean intraocular pressures were not statistically significant (p>0.05). There was not a statistically significant difference between preoperative and postoperative corneal keratometric levels (p>0.05). We didn't observe any complication that can be seen after phakic intraocular lens implantation such as cataract, retinal detachment, glaucoma and endophthalmitis. We determined mild pigmentary deposits on the intraocular lens that did not make a decrease in visual acuity at 20% of the cases. In one case, we observed posterior synechia secondary to a subclinic enflamation that didn't decrease visual acuity and increase intraocular pressure. It was controlled with topical steroids. Implantation of the ZSAL-4 IOL in the anterior chamber of phakic eyes was effective and predictable in correcting high myopia. Key words : High myopia, Phakic anterior chamber intraocular lens implantation 53