Retina ven tıkanıklıklarında here diter trombofilinin rolü
  1. Tez No: 132480
  2. Yazar: HANDAN CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİHAL DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, retina ven tıkanıklığı (RVT) olan olgularda herediter trombofili nedenlerinin hastalığın patogenezindeki rollerinin araştırılmasıdır. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz hastalıkları Ana Bilim Dalı Retina-Vitreus Biriminde retina ven tıkanıklığı tanısı alan 45 olgu prospektif olarak incelendi. Kontrol grubu olarak, sistemik hastalık öyküsü bulunmayan, refraksiyon kusuru dışında oftalmolojik muayeneleri normal olan toplam 42 kişi alındı. Retina ven tıkanıklığı olan olguların 23 'ü erkek 22'si kadın, kontrol grubunun ise 22' si erkek 20' si kadındı. Olguların ortalama takip süreleri 15,16 ± 5,48 ay (7-25 ay) idi. Tüm olgularda Faktör V Leiden (FVL), Protrombin G20210A, MTHFR677C-T mutasyonlan, Antitrombin-in, Protein C, Protein S aktiviteleri, fîbrinojen miktarı, Faktör VIL Faktör Vm düzeyleri, d-dimer, ghıkoz, SGOT, SGPT, BUN, Cr, Na, K, CI, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid, total lipid, total protein, albumin, ürik asit, hemogram, ESR, PTT, PTvelNR parametreleri çalışıldı. Çalışmamızda herediter trombonu faktörlerinden MTHFR 677C-T mutasyonu hasta grubunda kontrol grubuna göre daha fazla bulundu (p0,05). Diğer herediter tombofili nedenlerinden AT-III, Protein C ve Protein S eksikliği açısından 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of our study is to investigate the causes of the hereditary trombophilia in the pathogenesis of retinal vein occlusion (RVO). Forty five patients with retinal vein occlusion in Ophthalmology Department of Çukurova University were analyzed prospectively. Control group consisted of forty two patients that revealed no history of systemic disease or ocular pathology except refraction error. Twenty three cases were male and 22 were women in retinal vein occlusion group while 22 were male and 20 were women in control group. Avarage follow up was 15,16 ± 5,48 (7- 25 ) months. The following parameters: Mutations of factor V Leiden (FVL), Prothrombin G20210A, MTHFR677C-T; activities of Antithrombin-III, Protein C, Protein S; levels of fibrinogen, Factor VII, Factor Vffl, d-dimer, glucose, SGOT, SGPT, BUN, Cr, Na, K, CL total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride, total lipid, total protein, albumin and uric acid; hemogram, ESR, PTT, PT and INR were investigated. In our study MTHFR677C-T mutation, which is a thrombophilic factor was found to be higher in the study group (p0,05). This is also true for ATTfl, protein C and Protein S which are other hereditary thrombophilic factors (p>0,05).