Santral seröz korioretinopatinin makula fonksiyonları üzerine etkisi
The long outcome of central serous horioretinopathy on central visual functions
- Tez No: 132483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VUSLAT GÜRLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET CSCR'nin geç dönemde makula fonksiyonları üzerine olan etkilerini araştırdığımız bu çalışmaya, Aralık 1988 - Ekim 2001 tarihleri arasında kliniğimizde CSCR tanısı konulan, atağını en az 6 ay önce geçirmiş ve başka oküler patolojisi bulunmayan 33 olgunun 35 gözü alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen 33 olgunun her iki gözünün makula fonksiyonları; düzeltilmiş görme keskinliği; Amsler testi, kontrast duyarlılık, renk görme ve görme alanı testleri ile değerlendirilmiştir. CSCR'li gözlerden elde edilen sonuçlar, olguların normal gözlerinden oluşturulan kontrol grubu sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda, CSCR'li gözlerin kontrast duyarlılık test sonuçlarının kontrol grubundan daha düşük, santral 10°'ye ait OH değerlerinin de daha yüksek olduğu bulunmuştur. Renk görme, görme alanı OH ve DDB' sinin olgu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak farklı olmadığı görülmüştür. Geç dönem maküler fonksiyonlar üzerine etkili faktörler incelendiğinde akut dönemdeki düzeltilmiş görme keskinliği ile 40-Hue hata skoru arasında anlamlı negatif korelasyon saptanmış, akut dönem düzeltilmiş görme keskinliği ile kontrast duyarlılık, görme alanı OH, görme alanı santral 10°'ye ait OH ve görme alanı DDB arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmamıştır. Sonuç olarak; CSCR'li olguların görme keskinlikleri atak sonrasında 1.0'a ulaşsa bile, metamorfopsi benzeri sübjektif yakınmaları bulunabilir ve makula fonksiyonlarında günlük yaşamlarını etkilemeyecek kalıcı kayıplar oluşabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE LONG TERM OUTCOME OF CENTRAL SEROUS CHORIORETINOPATHY ON CENTRAL VISUAL FUNCTIONS The total of 33 patients who were diagnosed between December 1988 - October 2001 as central serous chorioretinopathy, were included in this study which investigated the long term outcome of CSCR on central visual functions. The least follow-up time was of 6 months and none of the patients had any ocular pathology in each eye. Corrected visual acuity, the test of Amsler, contrast sensitivity, colour vision and visual field were employed to asses the macular functions of the both eyes of the 33 patients. Consequently it was found that at long term the contrast sensitivity and the central 10° visual field mean deviation score are lower in eyes affected by CSCR than in the control eyes. Investigating the factors influencing at long term the macular functions, it was found that between visual acuity of the acute stage and 40 - Hue score is a significant negative correlation. No any statistically significant correlation was found between visual acuity of the acute stage and contrast sensitivity, visual field mean deviation, central 10° visual field mean deviation and visual field corrected loss variance. All of these findings emphasize that even if the visual acuity returns to 1.0, there can remain subjective symptoms as metamorphopsia and can establish persisting defects in macular functions.