Normotansif glokomlu olgularda sistemik risk faktörleri
Systemic risk factors in normaltension gloucoma
  1. Tez No: 132482
  2. Yazar: TUBA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVENT ALİMGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom Biriminde 1992- 2002 yılları arasında en az bir yıl süreyle takip edilmiş olan 42 NTG'li olgu 24 PAAG'li ve bilinen sistemik hastalığı olmayan 20 kişilik sağlıklı kontrol grubuyla vasküler ve non-vasküler sistemik risk faktörleri yönünden karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan tüm olgular anemi, hiperlipidemi, hiperkoagülabilite ve sistemik başka bir hastalık açısından ilgili uzman hekim tarafından, migren tanısı bir nörolog tarafından ve 24 saatlik kan basıncı monitorizasyonu ve sonuçlan ise bir kardiyolog tarafından değerlendirildi. Aile anamnezinin ve Raynaud Fenomeninin varlığı hastalar sorgulanarak değerlendirildi. Aile anamnezi, Raynaud Fenomeni ve antihipertansif ilaç kullanımının NTG grubunda kontrol grubuna göre yüksek olduğu saptandı. Anemi, hiperkoagülabilite, hiperlipidemi ve migren açısından üç grup arasında istatistiksel fark olmadığı görüldü. Gündüz minimum sistolik kan basıncı, gece maksimum sistolik kan basıncı değerinin NTG grubunda PAAG grubuna oranla düşük olduğu, gece ortalama sistolik kan basıncı ve gece minimum sistolik kan basıncı değerinin PAAG grubunda NTG grubuna oranla yüksek olduğu, gündüz maksimum sistolik kan basıncı değerinin de PAAG grubunda kontrol grubuna oranla yüksek olduğu saptandı. Ayrıca dipper oranının NTG grubunda kontrol ve PAAG grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak aile anmnezi, Raynaud Fenomeni, antihipertansif ilaç kullanımı, sistemik hipotansiyon ve arteryel kan basıncında gece olan düşüşlerin NTG'de bir risk faktörü olduğu saptandı. 64
Özet (Çeviri)
SYSTEMIC RISK FACTORS IN NORMALTENSION GLAUCOMA SUMMARY 42 NTG and 24 POA.G patients who had been followed for at least 1 year between 1992- 2002 at Trakya University School of Medicine Ophthalmology Department and 20 kontrol group were included in to the study. NTG patients were compared with POAG and control groups for the vasküler and non-vasculer systemic risk factors. All patients underwent biochemical and hematologic evaluation in order to determine their hyperlipidemia, anemia and hypercoagulopathy states. The results were examined by an internist. Migraine was diagnosed by a neurologist. 24 hour ambulatuar blood pressure monitoring and its results examined by a cardiologist. The presence of family history and Raynaud Disease was questioned in all patients. Raynaud disease, family history and oral antihypertension drog medication were significantly high in NTG group when compared with the normals. No statistically significant difference was observed in anemia, hypercoagulopathy, hyperlipidemia and migraine between three groups. Day minimum systolic blood pressure, night makximum systolic blood pressure pressure were significantly higher in POAG group when compared with the NTG group. Night average systolic blood pressure and night minimum systolic blood pressure were significantly higher in POAG goup when compared with the control group. Day maksimum systolic blood pressure was high in POAG group then in controls. Besides these. Dipper rotio was high in NTG group rather than control and POAG. 65As a conclusion; family history, Raynaud disease, antihypertension drog medication and systemic hypotension and the drops in arterial blood pressure during the nighttime were risk factors in NTG when compared with the normals and POAG. 66 \mm mkmmmm