Fenitoinin NMDA ile iskemik hasar oluşturulan kobay retinasına etkisi
The effect of phenytoin on NMDA induced ishemic damage in guinea pig retina
- Tez No: 132489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
36 7. ÖZET Çeşitli iskemik uyaranlar ve retinadaki otoregulatuar fonksiyonların bozulması retina ganglion hücrelerinde progresif kayba yol açmaktadır. Bu fizyopatolojik mekanizmalar glokomda oluşan değişikliklerle benzerlik göstermektedir. Bu etkilere karşı nöroprotektif mekanizmalar ile korunma sağlanabilir. Daha önce kalsiyum kanal blokerlerinin nöroprotektif amaçla kullanılabileceği gösterilmiştir. Hücre içi sodyum konsantrasyonunu düzenleyen ilaçların nöroprotektif etkileri ise henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışmada NMDA ile deneysel olarak oluşturulan retina ganglion hücre hasan üzerine bir sodyum kanal blokeri olan fenitoinin etkilerini araştırmak amaçlandı. Buna göre NMDA ile iskemik hasar oluşturulduktan sonra intraperitoneal veya kombine intraperitoneal ve intravitreal olarak uygulanan fenitoinin retina ganglion hücreleri üzerine nöroprotektif etkileri araştırılmış ve kontrol grubuyla karşılaştınlmıştır. Sonuçlar, RGH konsantrasyonundaki değişiklikler yönünden histopatolojik olarak ve bir lipid peroksidasyon ürünü olan malondialdehit'in retinada biyokimyasal olarak araştırılmasıyla değerlendirildi Fenitoin kullanılan gruplarda oksidatif stresin artarak, lipid peroksidasyonunun indüklendiği ve retina MDA düzeylerinin istatiksel olarak anlamlı düzeyde yükseldiği tespit edildi, buna rağmen fenitoin intraperitoneal ve intravitreal olarak bir arada kullanıldığında retina ganglion hücreleri üzerine istatiksel olarak anlamlı düzeyde koruyucu etki gösterdi. Çalışmamız göstermiştir ki, fenitoinin sodyum kanallarını bloke ederek oluşturduğu nöroprotektif etkileri lipid peroksitlerin oluşumunu artırıcı etkisiyle antagonize olmaktadır. İnanıyoruz ki, ileride sadece sodyum kanallannı bloke eden ve lipid peroksitlerin oluşumunu artırmayan moleküllerin geliştirilmesiyle glokomda nöron korunması ve retinada fokal iskemik etkilerin önlenmesinde yeni ufuklar açılabilecektir.
Özet (Çeviri)
37 8. İNGİLİZCE ÖZET The effect of Phenytoin on NMDA induced ishemic damage in Guinea pig retina Various ishemic stimulants and destruction of retinal autoregulatory mechanisms may cause progressive loss of retinal ganglion cells. These physiopathologica! mechanisms show similarities with the effects of glaucoma. It is possible to provide prevention againts these ischemic effects with neuroprotective mechanisms. Previously it was shown that calcium channel blockers may be used for neuroprotective purposes. Howewer the neuroprotective role of the agents which regulate intracellular sodium (Na) concentration is not yet clear. In this study we aimed to determine the effect of a sodium channel blocker, phenytoin in prevention of retinal ganglion cells damage induced experimentally by NMDA. Accordingly, after induction of ishemic damage by NMDA we explored the effect of intraperitoneal or combined intravitreal and intraperitoneal phenytoin on retinal ganglion cells histopathologically, and on a retinal lipid peroxidation product, MDA biochemically. We compared the results in each treatment group. We found that oxidative stress exceeded significantly in phenytoin group and retinal MDA levels increased significantly. Howewer there was a statistically significant protective role of phenytoin when it is used combined intraperitoneal and intravitreally. Our study showed that the neuroprotective effect of phenytoin that occurs by blockage of Na channels are antagonised by the exceeded production of lipid peroxidase. We believe that development of molecules that selectively block sodium channels does not induce lipid peroxidation will open new horizons in neuroprotective of glaucoma and retinal focal ischemic damage in the future.