İlköretim okullarında öğrencilerin uğradıkları kazaların incelenmesi
Study on the accidents that the students who are in the primary school suffer
- Tez No: 132492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN YERTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ill ÖZET Ergüder, B., İlköğretim Okullarında Öğrencilerin Uğradıkları Kazaların İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2003. Araştırma, öğrencilerin okulda uğradıkları kazaları, kaza sonucu ortaya çıkan durumları ve bu kazalara neden olan faktörleri saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma Ankara iline bağlı 5 merkez ilçedeki okullar arasından örneklem genişliğinin Tabakalı Rastgele Örnekleme Yöntemi ile belirlendiği ve herbir okuldan araştırmaya alınacak okul sayısının Neyman Dağıtımı ile saptandığı toplam 15 okul, 1176 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak 27.11.2001-15.05.2002 tarihleri arasında öğrencilere uygulanarak toplanmıştır. Araştıma kapsamına alınan öğrencilerin yandan biraz fazlası geçen sene içinde kazaya uğramış (%59.8), çok azı ise geçen sene içinde arkadaşları arasında kazaya uğrayan olduğunu (%35.3) belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ergüder, B.9 Study On The Accidents That The Students Who Are in the Primary School Suffer, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Program on Home Management and Family Economics, Post- Graduate Thesis, Ankara, 2003. The study has been planned and carried out in order to determine the accidents that students suffer in the school and the cases that might occur due to the accidents and the factors that lead to these accidents. The study includes totally 15 schools, 1176 students, and the number of schools in the study has been determined by the Neyman Distribution and the sampling broad is determined by the Leveled Random Sampling Method between the schools that are in 5 central districts of Ankara. The data of study have been collected between the dates of 27.11.2001 and 15.05.2002 depending on the questionnaire developed. More than half of the students in the study had suffered from the accidents that happened last year (59.8%), whereas some of them said that they had schoolmates who suffered from the accidents last year (35.3%).