Diferansiye tiroid kanserlerinde iki ameliyat arasında geçen süreninin morbiditeye etkisi
  1. Tez No: 132509
  2. Yazar: BÜLENT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KOZAK, YRD. DOÇ. DR. TANER YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI. ÖZET * GATA Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığında Ocak 1997 - Aralık 2002 tarihleri arasındaki 5 yıllık dönemde diferansiye tiroid kanseri tanısı ile 94 hasta ameliyat edilmiştir. Hastaların 52'sinde tanı ameliyat öncesinde konulmuş ve bilateral total tiroidektomi işlemi uygulanmıştır. Diğer 42 hastanın tanıları ameliyattan sonra konulmuş ve total tiroidektomi işlemi 2. ameliyatta gerçekleştirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 39, kadın / erkek oranı 1,67 1 olarak bulunmuştur. 42 hastanın 28 (% 67)' inde papiller tiroid kanseri, 11 (%26)' inde folliküler tiroid kanseri ve 3 (%7)' ünde Hurthle hücreli tiroid kanseri tanıları konulmuştur. Hastaların birinci ameliyatları 30 (%71)' unda multinoduler guatr, 12 (%29)' sinde nodüler guatr tanıları ile yapılmıştır. 18 hastaya (%43) bilateral subtotal tiroidektomi, 8' inde (%19) tek taraflı subtotal tiroidektomi, T sinde (%17) tek taraflı total tiroidektomi ve 9' unda (%21) bir lobta total, diğer lobta subtotal tiroidektomi işlemi uygulanmıştır. Hastaların 23' ünün (%55) birinci ameliyatı hastanemizde gerçekleştirilmiştir. İki ameliyat arası süresinin ortalama değeri 2 ay, ortanca değeri ise 1.6 ay olarak bulunmuştur. Birinci ameliyat sonrası tiroid lojunda kalan tiroid dokusu miktarı ortalama 20.45 ± 49.99 cc olarak bulunmuştur. Total tiroidektomi sonrası kalan rezidüel doku miktarı ortalama 0.49 ± 1.16 cc olarak saptanmıştır. Toplam 25 (%59) hastada komplikasyon gelişmiştir. Tek tarafli geçici rekürren laringeal sinir felci hastaların 3'ünde (%7) gözlenmiştir; kalıcı rekürren laringeal sinir felci ise 1 hastada (%2) gelişmiştir. Geçici hipoparatiroidi 14 (%31), kalıcı hipokalsemi 1 (%2) hastada görülmüştür. 2 (%5) olguda yara infeksiyonu, 4 (%9) olguda tiroid lojunda kanama gelişmiştir. Kalıcı komplikasyon oranı % 5'çlir. İki ameliyat arasında geçen sürelere göre hastalar ilk 5 gün, 6-30 gün, 1-3 ay ve 3-6 ay olarak 4 grupta incelenmiştir. İki ameliyat arasındaki sürelere göre ortaya çıkan komplikasyonlar karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak daha güvenle total tiroidektomi yapılabilmesi için iki ameliyat arasındaki sürenin 5-6 günden kısa olması, eğer bu mümkün değilse yara iyileşmesinin fazları gözönüne alınarak operasyonun 2-3 ay sonra yapılması daha uygun olacaktır. 44
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Effect of The Period Between Two Operations on Morbidity in Differentiated Thyroid Cancer Cases 94 patient were operated with differentiated thyroid cancer diagnosis for a 5- year term between January 1997-December 2002 at the General Surgical Department of GATA. The diagnosis was made before the operation in the 52 of the patients and bilateral total thyroidectomy was applied to these patients. The diagnosis of the other 42 patients were made after the operation and total thyroidectomy was applied in the 2.operation. It is found that the avarage age of the patients were 39, with the rate of 1.6/1 men/women. The diagnose of 28 (%67) of the patients were papillary thyroid, 11 (%26) were follicular thyroid and 3 were (%7) Hurthle cell thyroid cancer. The first operation was made as multinodular guatr diagnosis 30 (%71) of the patients and as noduller guatr diagnosis at 12 (%29) of the patienyts. Bilateral subtotal thyroidectomy was applied to 18 (%43) of the patients, unilateral subtotal thyroidectomy was applied to 8 (%19) of the patients and unilateral total thyroidectomy was applied to 7 (%17) of the patients and total to one lobe and subtotal thyroidectomy to the other lobe was applied to 9 (%21 ) of the patients. The operation of 23 (%55) of the patients were made in our hospital. The avarage value of the period between the two operation was 2 months, medium value was 1.6 months. It is found that the thyroid tissue amount that remained in the thyroid loge after the operation is 20.45 ± 49.99 cc on avarage. The residual tissue amount after total thyroidectomy is 0.49 ± 1.16 cc on avarage. Complication was developed at totally 25 (%59) of the patients. Unilateral temporary recurrent laryngeal nerve paralysis was seen in 3 (%7) patients; permanent recurrent laryngeal nerve paralysis was seen in 1 (%2) patient. Temporary hypoparathyroid was seen in 14 (%31) patients, permanent hypocalcemia was seen in 1 (%2) patient. Wound infection was developed in 2 (%5) events and hemorrhage in thyroid loge developed in 4 (%9) patients. The permanent complication rate is %5. 45