İntraabdominal basınç(İAB) artışının endokrin pankreas üzerine etkisi
  1. Tez No: 132543
  2. Yazar: ABDULLAH BÖYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ABDULHALİK BALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
31 VI - ÖZET İAB artışının karın içi ve dışı organ ve sistemlerin fonksiyonları üzerinde negatif etkileri vardır. İAB artışı çok çeşitli nedenlerden oluşmaktadır. Bunlar intraperitoneal ve retroperitoneal hemoraji, yaygın ince barsak ve retroperitoneal ödem, intestinal ileus veya obstruksiyon, nekrotizan pankreatit, intraabdominal packing, intra abdominal sepsis ve laparoskopi sırasında oluşturulan pneumoperitoneum olarak sayılabilir. Biz bu çalışmada deneysel olarak oluşturduğumuz İAB artışını endokrin pankreas üzerine etkilerini araştırdık. Bu amaçla 10'ar denekten oluşan 40 adet sıçan; kontrol, sham kontrol ve iki çalışma grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol ve sham kontrol gruplarında intraabdominal basınç oluşturulmadı. İAB, 3 saat süreyle birinci çalışma grubunda 20 mm Hg, ikinci çalışma grubunda 25 mm Hg değerinde sabit tutuldu. Deney sonunda tüm deneklerden kan örnekleri alınarak serum insulin ve glukagon düzeyleri belirlendi ve laparotomi ile deneklerin pankreas dokuları alınarak histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
32 VII - SUMMARY Intraabdominal hypertension has negative effects on functions of intra and extraabdominal organs end systems. Intra and extraperitoneal hemorrhage, diffuse intestinal and retroperitoneal edema, intestinal ileus or obstruction, necrotizing pancreatitis, intraabdominal packing, intraabdominal sepsis and pneumoperitoneum all can cause intraabdominal hypertension. The objective of this study is to investigate the effects of intraabdominal hypertension on endocrine functions of pancreas. For that purpose 40 male rats were divided into 4 groups; control, sham control and two study groups, each containing 10 rats. In one of the study group animals were subjected to intraabdominal hypertension up to 20 mm Hg and in the other study group to 25 mm Hg for 3 hours. At the end of the study biood samples were collected for biochemical analysis and pancreatic tissue samples for histopathologic examination.