Pnömoperitonyum amacıyla kullanılan CO2 ve He gazlarının akut pankreatite olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of CO2 and He gases which are used for performing pneumoperitoneum on acute pancreatitis
  1. Tez No: 165651
  2. Yazar: YACOB LEDAMO
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜPHAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET AMAÇ : Bu çalışmada He ve C02 pnömoperitonyum'un deneysel akut pankreatit üzerindeki etkisi araştırılmıştır. MATERYAL VE METOD : Çalışmada ağırlıkları 160-240 gr. arasında değişen her biri 10 adet wistar albino soyu sıçanlardan oluşan 4 adet grup oluşturuldu. Gruplar : A- Shame Operasyon B - Kontrol (Pankreatit grubu) C - Akut Pankreatit + C02 pnömoperitonyum D - Akut Pankreatit + He pnömoperitonyum olacak şekilde tertip edildi. Grup B, C ve D' deki sıçanlara L-arginin 500mg/100gr dozunda intraperitoneal olarak bir kere verilerek deneysel pankreatit oluşturuldu. Pankreatit indüksiyondan 12 saat sonra C ve D gruplarındaki sıçanlara No 22 IV kamil ile periton boşluğuna girilerek insüflatör cihazı ile 4-6 mmHg basınçta 30 dakika süreyle C grubuna C02, D grubuna He gazı verilerek pnömoperitonyum oluşturuldu. Tüm sıçanlara 24 saat sonra laparatomi + sternotomi yapılarak intrakardiak ponksiyonla kan gazı ve biyokimyasal parametreler için kan ve histopatolojik inceleme için pankreas dokusundan örnekler alındı. SONUÇ : Tüm pankreatitli gruplarda amilaz seviyesi yüksek olarak bulundu. Ca düzeyi orta derece yükselmiş, PH ise kontrol grubu ile kıyaslandığında düşük (asidoz) olarak tespit edildi. Histopatolojik incelemesinde asiner hücre dejenerasyonu en çok pnömoperitonyum (C ve D) gruplarında görüldü. TARTIŞMA : Pnömoperitonyum oluşturmak amacıyla kullanılan He ve C02 gazlan, deneysel olarak oluşturulan akut pankreatit üzerine olumsuz etki yapmaktadır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY : Background: In this experimental study the effect of He vs C02 pneumoperitoneum on acute pancreatitis was evaluated. Material and Method: 40 Wistar albino family rats weighting 160-240 gm. were divided into 4 groups, each having 10 subjects. Group A : Shame operation Group B : Control group (Acute Pancreatitis) Group C : Acute pancreatitis + C02 pneumoperitoneum Group D : Acute pancreatitis + He pneumoperitoneum For shame operation group (A) no medical or surgical intervention was done.In group B, C and D, animals received 500 mg / 100 gr body weight L - arginine by intraperitonal injection for induction of acute pancreatitis. Twelve hours after the induction of pancreatitis pneumoperitonium of 4 - 6 mmHG with C02 (grup C) and He (grup D) was established for 30 minutes. After 24 hours all rats underwent laparatomy and strenotomy, and then blood samples were taken by intracardiac punction. In addition, pancreatic tissue samples were taken for histopatological examination from each rat. Results: In our study amilase level was very high in all pancreatitis groups, Ca level is also relatively elevated. When compared with control grup statistically significant decreases were detected in ph levels of all pancreatitis groups (Group B,C,D) reflecting asidosis. Our histopathologic evaluation revealed that aciner cell degeneration was very high in pneumoperitoneum groups. Discussion: Both gases (He, C02) used for pneumoperitoneum have negative effects on acute pancreatitis. 45