Bafra balık göllerinden Tatlı gölü ve Gıcı gölü'ndeki tatlısu ıstakozu (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823)'nun bazı populasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population parameters of freshwater lobster (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) in Tatli and Gici lakes from Bafra fish lakes
- Tez No: 663490
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARAYÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmada, Bafra Balık Gölleri'nden Tatlı ve Gıcı Gölleri'ndeki tatlısu ıstakozu (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823)'nun morfometrik parametreleri, et verimliliği, yumurta verimliliği ile biyokimyasal kompozisyonlarının belirlenmesi, çevresel parametrelerin ölçümü ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Kasım 2018 ile Ekim 2019 tarihleri arasında belirlenen istasyonlarda pinter kullanılarak tatlısu ıstakozlarının aylık olarak avlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Tatlı Gölü'nden avlanan 242 adet tatlısu ıstakozunun 105 adedi dişi, 137 adedi erkek olarak tespit edilirken, Gıcı Gölü'nde elde edilen 216 adet tatlısu ıstakozunun 87 adedi dişi, 129 adedi ise erkek olarak bulunmuştur ve cinsiyetler arasındaki farkın önemsiz olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Araştırmada Tatlı Gölü'ndeki tatlısu ıstakozlarında ortalama toplam uzunluğu ve ortalama ağırlığı sırasıyla 10.27±0.09 cm ve 33.76±0.88 g olarak tespit edilmiştir. Gıcı Gölü'nde ise, ortalama toplam uzunluk 10.44±0.41 cm ve ortalama ağırlık 37.15±1.91 g olarak tespit edilmiştir. Tatlı Gölü'nden (r=0.90) ve Gıcı Gölü'nden (r=0.91) elde edilen tatlısu ıstakozlarının boy ile ağırlıkları arasında pozitif yönde doğrusal kuvvetli ilişki bulunmuştur. Tatlı ve Gıcı Gölü'nde, dişi ıstakozların abdomenlerinin erkek ıstakozlardan daha geniş olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, determination of the morphometric parameters, meat yield, egg fecundity and biochemical composition of freshwater lobster (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823), measurement and comparing of environmental parameters were aimed in Tatlı and Gıcı Lakes from Bafra Fish Lakes in Samsun, Turkey. The research was carried out between November 2018 and October 2019 by monthly catching of freshwater lobsters using fyke net at determined stations. While 105 of 242 freshwater lobsters from Tatlı Lake were female and 137 were male, 87 of 216 freshwater lobsters from Gıcı Lake were female and 129 were male and the difference between the sexes was not significant (p>0.05). The average total length and average weight of freshwater lobsters from Tatlı Lake were 10.27±0.09 cm and 33.76±0.88 g, respectively. In Gıcı Lake, the average total length and average weight of freshwater lobsters were 10.44±0.41 cm and 37.15±1.91 g, respectively. A strong positive linear relationship was found between length and weight of freshwater lobsters in Tatlı Lake (r=0.90) and Gıcı Lake (r=0.91). The abdomen of female freshwater lobsters from Tatlı and Gıcı Lakes was wider than male lobsters (p0.05).