İnsan uterus damar endotelinde FAS antijen (CD95) ve fas ligand (FasL, CD95L) ekspresyonlarının regülasyonu
Regulation of FAS antigen (CD95) and fas ligand (FasL, CD95L) expression in human uterus vascular endotelhium
  1. Tez No: 132553
  2. Yazar: ÜMİT ALİ KAYIŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DEMİR, PROF. DR. AYDIN ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET İnsan uterusu yaşam boyunca hem hücresel hem de moleküler seviyede önemli değişimlere gider. Bu bağlamda, insan vücudundaki bir çok fizyolojik ve patalojik olayın araştırılması ve anlaşılması için uterus bir rehber doku olma özelliği taşımaktadır. İlaveten endometriyum endotel hücreleri bir çok bakımdan endometriyumdaki olayarm merkezinde yer alan hücrelerden en önemlilerinden bir tanesidir. Fas-FasL sitemi apoptozun sinyalinin başlamasında oldukça önemli role sahiptir. Hipotezimiz, insan uterus damarına ait endotel hücrelerindeki FasL ve Fas varlığı, menstrual siklus ile erken gebelik boyunca zaman ve alan bağlamında ilişkili olduğu ve bu proteinlerin ifadesinin steroid hormonlar (östrojen ve progesteron), interlökin 8 (IL-8), monosit kemotaktik protein- 1 (MCP-1) ve Lösemi inhibitor Faktör (LİF) gibi parakrin faktörler tarafından farklı şekilde düzenlendiğidir. FasL ve Fas moleküllerinin insan endometriyum hücrelerinde hem mRNA hem de protein düzeyinde hücre, alan ve zaman bağımlı olarak düzenlendiği tespit edildi. Ayrıca FasL 'in miyometriyum endotel hücreleri ile endometriyum endotel hücreleri tarafından siklus boyunca farklı düzenlendiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human uterus undergoes significant changes in terms of cellular and molecular levels throughout the life. According to these changes, uterus possesses a guide tissue aspect to investigate and understand many physiologic and pathologic events in human body. Besides, due to many reasons endometrial endothelial cells is one of the most important cells located in the center of the endometrial events. Fas- FasL system has significant roles in terms of initiation of apoptotic signal. Our hypothesis is that FasL and Fas expression of human uterine vascular endothelial cells undergoes spatial and temporal changes throughout the menstrual cycle and early pregnancy and sex steroid hormones (estrogen and progesterone), and some of paracrine factors such as interleukin-8 (IL-8), monocyte chemotactic protein- 1 (MCP-1) and Leukemia Inhibitory Factor (LIF) regulate expression of these proteins. FasL and Fas molecules were regulated in human endometrial cells in both mRNA and protein level in a cell-, region- and time- dependent manner. Moreover, FasL expression in myometrial endothelial cells is differently regulated compared to endometrial endothelial cells throughout menstrual cycle.