İnsan uterus ve tuba uterinasındaki interstisyel cajal benzeri hücrelerin değişik yöntemlerle gösterilmesi
Demonstration of the interstitial cajal-like cells in human uterus and tuba uterina with several methods
- Tez No: 288798
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Cajal hücreleri, ilk olarak gastrointestinal sistemde pacemaker hücreler olarak bulunduktan sonra, genital sistemde de Cajal hücreleri ile ilgili çalışmalar başlamıştır. Ancak günümüzde, henüz genital sistemde Cajal hücrelerinin rolü ve çeşitli patolojik durumlara verdikleri yanıtları açığa çıkaran yeterli çalışma yapılamamıştır.Bu çalışmada üreme sürecinde önemli rol oynayan insan uterus ve tuba uterina'sının, peristaltik aktivitesinden sorumlu olduğu düşünülen özelleşmiş pacemaker hücreler olan İnterstisyel Cajal benzeri hücrelerin yerleşimlerini, yapılarını ve diğer özelliklerini incelemeyi amaçladık.İnsan uterus'unun ve tuba uterina'sının anatomik olarak değişik bölgelerinden alınan doku materyallerinde Cajal hücrelerini görüntülemek amacıyla farklı boyama yöntemleri ve immunohistokimyasal değerlendirmeler yapıldı.İnsan uterus'u peristaltik hareketleri sayesinde menstrual döküntülerin atılmasında, sperm hücrelerinin tuba uterina'nın ampullar bölgesine taşınmasında, buraya tutunmuş zigotun doğuma kadar yaşamını devam ettirmesinde ve doğumun gerçekleşmesinde son derece önemli bir organdır.İnsan tuba uterina'sı, peristaltik hareketleri sayesinde, sperm hücrelerinin uterustan ampullar bölgeye ve döllenmiş yumurtanın (zigotun) ampullar bölgeden uterus'a rehberliğini sağlayan olağanüstü bir organdır.İşte bu süreçlerin gerçekleşmesine katkıda bulunan ise İnterstisyel Cajal Benzeri Hücreler'dir. Bu hücreler, peristaltik hareketin başlamasını ve yayılmasını sağlamaktadırlar.İnterstisyel Cajal Benzeri Hücreler'in, insan uterus ve tuba uterina'sında varlığının ve etkilerinin tespit edilmesi, üreme sistemi nörofizyolojisinin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Firstly after the interstitial cells of Cajal was explored in gastrointestinal system as pacemaker cells, the studies about Cajal cells in genital system had started. However, nowadays, the studies are not enough to explore the functions and the response of the Cajal cells to the patologic processes in genital system, yet.We intend in this study to investigate the locations, forms and other characteristics of the special pacemaker cells called Interstitial Cajal-like cells that are thought to be responsible for peristaltic activity in human uterus and tuba uterina which have extreme roles in reproductive process.In these study, various histochemical staining methods and immunohistochemistrical evaluations were accomplished to monitorize of Cajal cells in tissue materials which are excised from different anatomic regions of the human uterus tuba uterina.The human uterus is an extremely important organ, being supplied in expulsing of menstrual debris, transporting of sperm cells to the ampullary region of tuba uterina, sustaining the life of implanted zygote until birth and realization of labor by the peristaltic movements.The human tuba uterina is also an incredible organ, being supplied in guiding the sperm cells from the uterus to the ampular region, and the fertilized ovum (zigot) from the ampular region to the uterus by the agency of its peristaltic activity.Here, the conducing thing that actualize of these processes is İnterstitial Cajal-like cells. These cells are responsible for initiating and dispersing the peristalsis (slow wave electric activity).Determination of the existence and effects of the İnterstitial Cajal-like cells in human uterus and tuba uterina will enable us better understanding neurophsyology of the reproductive system.