Fötal alkol sendromunda vitamin A, vitamin E ve ginkgo bilobanın karaciğer ince yapısı üzerine etkileri
The ultrastructural effects of vitamine A, vitamine E and ginkgo biloba on liver in fetal alcohol syndrome
- Tez No: 132557
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR HATİBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
86 6. ÖZET Gebeliğinde alkol kullananların çocuklarında belirlenen bir takım anomaliler yetmişli yıllarda dikkati çekmiştir ve FAS olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızda, FAS oluşturularak yenidoğanın karaciğer hasarının belirlenmesi ve bu hasarın antioksidan etkisi bilinen vitamin A, vitamin E ve ginkgo biloba ile engellenme olasılığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla düzenlenen gruplar için toplam 42 sıçan kullanıldı. Gruplar kontrol, alkol, alkol ile birlikte vitamin A, vitamin E ve ginkgo biloba verilen 1er olacak şekilde düzenlendi. Kontrol grubuna enerjisinin % 35'ini karşılayacak şekilde glikozlu süt, alkol grubuna aynı enerjiyi alkolden karşılayabileceği kadar alkol verildi. Sağaltım amaçlı gruplar da yine alkol grubuna verilen sütle beslendi. Etken maddeler de uygun dozlar hesaplanarak oral yolla uygulandı. Bunlardan vitamin A grubu sıçanlar 4000 IU, vitamin E grubundakiler 75 IU, ginkgo biloba grubunda olanlar ise 8 mg/100 mi dozlarında etken madde aldılar. Çalışmanın sonunda kontrol grubuna ait yenidoğan karaciğer dokusu normal yapıda gözlendi. Alkol uygulanan grupta düzenli ışınsal dizilimde olmayan hepatositlerin şişmişti. Granüllü endoplazmik retikulum tubulusları genişlemişti. Granülsüz endoplazmik retikulum tubulusları ise veziküller şeklindeydi. Alkol ile birlikte vitamin A verilen sıçanlarda sinüzoitler düzensiz gözlendi. Hepatositlerin sitoplazmasında dejenerasyon ve çok sayıda lipit damlacıkları izlendi Glikojen rozetler biçiminde dağınıktı. Safra kanalcıkları genişlemişti. Mitokondriyonlar yine yer yer dejenereydi87 Vitamin E ile sağaltım amaçlanan grupta öncelikle mitokondriyonlarda belirgin bir dejenerasyon olmadığı görüldü. Lipit damlacıkları ve glikojen tanecikleri boldu. Granüllü endoplazmik retikulum tubulusları yer yer genişlemişti Ginkgo biloba uygulanan son grubun değerlendirilmesinde çekirdek ve sitoplazmik organellerin kontrollerle eşdeş olduğu, sinüzoitler ve safra kanaliküllerinin yapısının oldukça normal olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
88 7. SUMMARY Various anomalies of the infants of alcohol using mothers during their pregnancies were first focused on in the 70's and FAS was defined. In this study it is aimed to detect the hepatic damage of the FAS made newborns and observe the possible effects of vitamine A, vitamine E and ginkgo biloba as potent antioxidants. 42 pregnant Sprague -Dawley rats were divided into 5 groups; Control, alcohol, alcohol + vitamine A, alcohol + vitamine E and alcohol + ginkgo biloba. Control group received milk containing glicose to obtain 35 % of daily energy need and alcohol group received milk containing alcohol to obtain the equalent energy ratio. Treatment groups received the same ratio with alcohol group. Appropriate doses of vitamine A, vitamine E and ginkgo biloba were administrated orally 4000 IU, 75 IU, 8mg respectively. At the end of the study; In control group were observed in normal structure. In alcohol group swollened hepatocytes occured in an irregular pattern. Granuler endoplasmic reticulum tubules were enlarged. Agranukr endoplasmic reticulum tubules showed vesicle like appearance. Alcohol + vitamine A group showed irregular sinusoids. Degeneration and lipid droplets were in large amount in hepatocyte cytoplasms. Glikogen was seperated in rosette form. Bile ducts were enlarged. Mitochondria were also degenerated.89 In alcohol + vitamine E group mitochondria did not presented an obvious degeneration. Numerous lipid droplets and glikogen granules were observed in cytoplasm Granuler endoplasmic reticulum tubules were enlarged in some areas. In alcohol + ginkgo biloba group nucleus and cytoplasmic organelles were similar to the control specimen, sinusoids and bile ducts showed normal structure.