Diş hekimliğinde estetik amaçlı girişimlerin etik boyutu
The ethics of aesthetical operations in dentistry
  1. Tez No: 132573
  2. Yazar: PERTEV KÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK GÖRKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
1. DIŞHEKIMLIGINDE ESTETİK AMAÇLI GİRİŞİMLERİN ETIK BOYUTU ÖZET Estetik sözcüğü Grekçe 'aisthesis' den gelmektedir.“Duyulur algı”,“duyum”anlamındadır. Tarih boyunca, geçerli olan modaya ve alınan eğitime göre farklı özellikler değerli olarak benimsenmiştir, insanlar da sürekli olarak görünüşlerini güzelleştirmek için uğraşmışlar ve vücutlarının güzel olduğunu düşündükleri bölümlerini ön plana çıkarmaya çaba gösterirken, çirkin olduğunu düşündükleri kısımlarını elbiseleriyle, çeşitli takılarla, makyajla, saç şekilleriyle saklamaya, gizlemeye çalışmışlardır. Günümüzde dünyanın her yerinde cerrahlar ve dişhekimleri insanların görünüşlerini, yaşlanmış derileri veya fazla yağlan alarak, yüz kemiklerinin yerlerini değiştirerek, dişleri porselenlerle kaplayarak, dudaktan büyüterek ve benzeri operasyonlarla güzelleştirmeye çalışmaktadır. Dişhekimlerinin, tüm girişimlerde olduğu gibi, sadece estetik kaygılarla kliniklerine veya muayenehanelerine gelen hastalarına tedavi seçeneklerini sunarken, bu tedavi seçenekleri hakkında bilgi verirken ve gerekli girişimleri yaparken özerlik, aydınlatılmış onam, zarar vermeme, fayda ve adalet ilkelerini de göz önünde bulundurması gerekir.
Özet (Çeviri)
1. THE ETHICS OF AESTHETICAL OPERATIONS IN DENTISTRY SUMMARY The word 'aesthetics' roots back to Greek word 'aisthesis' and it means 'sensuous perception'. The desired physical traits have diversified throughout history. Trends & popular lifestyles and educational background have great impact on the 'valued trait. The human being who seeks out ways to look better, covers his less appealing parts with clothes, accessories, hair and make-up while leaving his attractive parts undressed. Dentists and surgeons all over the world, help the human kind to look better by moving the facial bones, removing the fat, pumping up the lips, covering up the teeth with porcelain... When giving information and offering dental solutions to their patients, dentists should keep in mind that dentistry also has an ethical side to it. The patients take decisions with aesthetical concerns but a dentist should regard the operation from a wider context and practice an ethical approach considering the principles of autonomy, informed consent, nonmaleficence, beneficence and justice.