Türkiye'de hasta hakları ve yasal tamellerinin -uluslararası bildirgeler çerçevesinde- tıp etiği açısından incelenmesi
Evaluation of patient rights from the point view of medical ethics and their legal background in Turkey (in the framework of international declarations)
  1. Tez No: 132579
  2. Yazar: GÜRKAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK GÖRKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
1. ÖZET İnsan haklarının önemli bir uzantısı olan hasta hakları ile ilgili ilk uluslararası belge Dünya Tıp Birliğinin 1981 'de yayınladığı“Lizbon Bildirgesi”dir. Altı temel maddeden oluşan bildirgede; hastaların -hekimini özgürce seçme hakkı, gizlilik hakkı, bilgilendirilme hakkı- gibi temel hakları belirlenmiştir. Hasta hakları ile ilgili hazırlanan bir diğer uluslararası belge de Amsterdam Bildirgesidir. 1994'te yayınlanan Bildirgede temel hasta hakları daha ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Dünya Tıp Birliği, 1981 Lizbon Bildirgesini, 1995'te Bali'de tekrar gözden geçirerek yayınlamıştır. Lizbon Bildirgesinin 1995'te yayınlanan metni 1981'de yayınlanan metninden daha ayrıntılıdır. Daha sonraki dönemlerde ülkeler kendi içlerinde hasta haklarının sağlanması, ile ilgili bazı yasal düzenlemelere gitmiştir. Türkiye'de 1998'e kadar hasta hakları ile ilgili özel düzenleme olmadığından, hasta hakları kanun, tüzük ve yönetmeliklerdeki bazı maddelere dayanılarak sağlanmaya çalışılıyordu. 1998'de konu ile ilgili özel bir düzenlemeye (Hasta Haklan Yönetmeliği) gidilmiştir. Tezde, İ.Ü.. M.Ü. Hukuk Fakültesi, İstanbul Barosu, British Council, Amerikan Konsolosluğu Kütüphanelerinde, İ.Ü. Cerrahpaşa ve İ.Ü. Tıp Fakültesi Deontoloji/Tıp Tarihi ABD Kütüphanesi ve Arşivinde, bulunan konu ile ilgili kaynaklardan yararlanmanın yanısıra İnternet ortamında araştırma, Med-line taraması ile elde edilen bilgiler yardımıyla dünyada hasta haklarının gelişimi ile Türkiye'deki yansıması konularında değerlendirmeler yapılmıştır. Uluslararası belgelere (Lizbon 1981, Amsterdam 1994, Lizbon LI 1995) dayanılarak hasta haklarının etik ve hukuk boyutları incelenerek bu hakların Türkiye Cumhuriyeti Mevzuatında yer alış şekilleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Tezde, 1998 Hasta Hakları Yönetmeliğinin uluslararası Bildirgelere ve özellikle Amsterdam Bildirgesine uygun bir içeriğe sahip olduğu ve bazı eksiklere rağmen, Yönetmeliğin ulusal mevzuatta hasta hakları ile ilgili bazı eksiklikleri (onam alınması mahremiyet kayıtlara ulaşma hakları) giderdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY EVALUATION OF PATIENT RIGHTS FROM THE POINT OF VIEW OF MEDICAL ETHICS AND THEIR LEGAL BACKGROUND IN TURKEY (IN THE FRAMEWORK OF INTERNATIONAL DECLARATIONS) The first international document on patients rights which is an important component of human rights is the World Medical Association's“Declaration on the Rights of the Patient”(Lisbon Declaration) adopted in 1981. The declaration consists of six essential rights such as right to freedom of choice, right to information and right to confidentiality. Amsterdam Declaration is another international document on patients rights. The declaration was adopted in 1994 and the essential rights of the patients were defined in detail. The World Medical Association revised the 1981 Lisbon Declaration in Bali and published the amended declaration in 1995. The 1995 version of the Lisbon Declaration is more detailed than the 1981 version. The nations afterwards started to initiate legislative corrections to promote patients rights. Until 1998 there exists no regulation on patients rights in Turkey except some articles of various regulations or acts related to the subject. A special regulation on patients rights (Turkish Patients Rights Amendment) was enacted in 1998. In this Msc. descrtation, the historical development of patients rights and its reflections on Turkish society have been studied depending on the references obtained from the libraries of Istanbul University and Marmara University, Faculty of Law, and the libraries of Istanbul Bar, British Council and American Consulate library and archives of the Department of Deontology/Medical History, Medical Faculty, Istanbul University as well as the information retrieved by WWW and Med-Line search. Ethical and legal aspects of patients rights, based on international documents (Lisbon 1981, Amsterdam 1994, Lisbon II 1955), have been studied in comparison to the legislative status of those aspects of patients rights in laws of Turkish Republic. It has been concluded in this thesis that Turkish Patients Rights Amendments of 1998 is in compliance with the international declarations, particularly the Amsterdam Declaration, and that in spite of some deficiencies, the Amendment of 1998 has resolved some problems related to patients rights such as informed consent and access to confidentiality records.